Skip to main content
Protected by Copyscape

Blerta Hamolli, mjekja heroinë e Urgjencës së Spitalit UshtarakNga Rudina Kela

Një natë përfundova te Urgjenca e Spitalit Ushtarak. Hymë brenda, normal të shqetësuar duke kërkuar me sy karrigen me rrota dhe mjekun gjithashtu, aty tmerr.
Një sallë që më shumë i ngjante një beteje lufte. Makina policie jashtë, të rinj të irrituar, duket që vinin nga lokalet e natës, meso burra duke bërtitur, garza me gjak, infermierët që nxitonin, lëvizje kaotike.

Para nesh një djalë që rënkonte nga dhimbja e krahut (Djali me shokë shumë). Shoh në hije një vajzë me përparëse të bardhë. Flokët e mbledhura, e thjeshtë, trupvogël, kokën ulur e me zë të butë, i jepte drejtim kasaphanës aty.

Pa grafinë e djalit dhe me 2 lëvizje, si me magji, krahu shkoi në vend. U kthye nga unë, me sytë e lodhur tha; Rudina? Po, iu përgjigja.

Jam Blerta, më tha. Ohhhhh…u kujtova. Mjekja heroine ishte ish-komshija ime. Vajzë punëtorësh, që jeton me qira, por që arriti të bëhej mjeke. Më fal, me tha, që më sheh kështu, në këtë gjendje, por kam 24 orë në punë.

Me ç’kuptova e kishte fjalën se ishte me flokë jo të krehura në parukeri, pa tualet, pa thonj të gjatë, pa parfum.

E perqafova dhe i putha duart.
Je heroinë Blerta! Heroinë e re në moshë.

Krahun ia futi në vend të fortëve që s’kanë ku çojnë paratë, zihen duke mbajtur pranë vetes jo vajza si Blerta, se Blerta ka vizion tjetër.


Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Zbulohet sa është vlera e pagave që marrin infermierët e Kosovës në Gjermani

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion

QKUK dhe Spitalet Rajonale me mungesë të Anesteziologëve

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Të punosh si Mjek në Kosovë!

Ikja e mjekëve nga Kosova dhe mosha mesatare e mjekëve të mbetur në Kosovë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Të jesh a të mos jesh mjek

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Skandaloze: Mjekët e Klinikës Emergjente kujdestarojnë 12 orë por paguhen për 24 orë

Në QKMF dhe Emergjencë (Mjekësi Familjare) shkelen të drejtat e punëtorëve

Ikja e mjekëve nga Kosova dhe mosha mesatare e mjekëve të mbetur në Kosovë

Zbulohet sa është vlera e pagave që marrin infermierët e Kosovës në Gjermani

Të punosh si Mjek në Kosovë!

Kjo nënë kosovare i krahason mjekët dhe infermierët në Neonatologji me engjëj

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Mjeku shqiptar me 112 punime shkencore dhe gjashtë tekste universitare të publikuara

Dr. Gupta thotë, Askush nuk duhet të vdesë nga kanceri përveçse nga pakujdesia