Skip to main content
Protected by Copyscape

Dr.Arbër Morina:Kirurgët kërkojnë që të vlerësohet pozita e tyre e të ketë rregullim të koeficientit
Kirurgu i përgjithshëm në QKUK, Arbër Morina, ka folur për rastin që ndodhi në Emergjencë, ku një i moshuar i cili kishte shkuar për të kërkuar ndihmë mjekësore ka mbetur duke u përpëlitur në karriget e korridorit.
Sot SHSKUK-ja përmes një njoftimi për media ka treguar se atij i është ofruar ndihma, këtë e konfirmoi edhe Morina në Express Intervistën në KTV.
“Drejtoria e SHSKUK e ka demantuar rastin, qytetari që e ka bërë këtë video ka pasur tendencë negative të kësaj klinike. Pra personi që ka filmuar ishte qytetar i pandërgjegjshëm. Për këtë, ky lajm mori hov sepse populli ynë janë të privuar të ndjekin lajme të këqija. Videoja u pa vetëm nga një kënd. Pacienti në fjalë është i vetëm, nuk ka pasur familjarë. Kur u lajmërua në klinikën emergjente ai kishte probleme të vjetra me mushkëri dhe zemër. Ne e kemi kryer punën tonë në afat kohor. Aty ka pasur edhe pacientë të tjerë që janë dëshmitarë. I kemi ofruar ndihmë dhe ai mi puthi duart. Pacienti ishte në gjendje të dehur, ndoshta edhe i lodhur. Si i pastrehë, është ulur aty për t’i pritur familjarët. Personi që xhiroi atë moment kishte tendenca negative ndaj nesh”, sqaroi Morina.
Morina ka folur edhe për muajin e grevës në shëndetësi.
Greva, tha ai, vazhdon me të njëjtin intensitet dhe janë në javën e katërt të grevës.
“Kërkesat tona janë të thjeshta dhe të qarta. Ne jemi një grup i ekspertëve që na duhen 24 vite për t’u përgatitur. Në një shtet normal s’duhet të privilegjohet dikush e të përulet tjetri. Në të njëjtin shtet, në të njëjtën Qeveri, ekzistojnë persona që me 4 vite shkollë paguhet pesë-fishin tonë”, tha Morina.
Sipas tij, me premtimet e shumta të ministrit të Shëndetësisë Uran Ismaili, kjo s’ka ndodhur.
“Ismaili na premtoi që nëse kërkesat tona nuk arrihen, ai do të na bashkëngjitet në grevë. Kjo nuk ndodhi. Ne kemi tentuar të mirëkuptojmë çdo situatë. Por, kur ai ngriti pagën vetes, sistemit gjyqësor e të tjerëve, atëherë dolën në pah të gjithëve”, tha ai.
Ai tha se aktualisht një kirurg merr 549 euro, e një pastrues në Postë, e merr pagën e njëjtë si të një kirurgu. Morina, më pas ka krahasuar pagat edhe me sektorë tjerë e këtë e quajti të pakapshme dhe të padrejtë.
Ai tha gjithashtu se nuk kërkojnë që vetëm kirurgëve t’u rritet paga, por siç tha ai, buxheti të jetë i drejtë dhe të mos ketë padrejtësi.
“Ne nuk po kërkojmë paga 1200 euro, ne po kërkojmë rregullimin e koeficientit”, tha ai.
“Kirurgu përballet me të gjitha rreziqet. Ne presim që të vlerësohet puna jonë nga shteti”, tha tutje.
Se kryeministri Ramush Haradinaj premtoi të rishikohet buxheti për pagat, Morina tha se kërkojnë që do vlerësohet puna tyre, dhe të kenë rroga më të mira.
“Ka solidarizimin të familjarëve me ne. Pacienti është pika kryesore tek ne. Ata na vlerësuan punën tonë dhe po na përkrahin. Ne jemi të krahasuar me pastrues të disa institucioneve .Kirurgët duan vlerësim adekuat në shoqëri për pozitën që kemi. Ne shpëtojmë jetë çdo ditë”, tha ai.


MUAJI I GREVËS NË SHËNDETËSI. Intervistë me Arbër Morinën, Kirurg i përgjithshëm.
Posted by Express-KTV on Friday, January 18, 2019


Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Kryesindikalisti i shëndetësisë: Priten veprime të paparashikueshme nga Sindikatat!

Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Ikja e trurit: A do t’i fikë dritat mjeku i fundit që largohet nga Kosova?

Kosova në prag të grevave të përgjithshme, koordinohen arsimi, shëndetësia dhe policia

Qeveria s’pajtohet me vendimin e Avokatit të Popullit për ta çuar ligjin për pagat në Gjykatë

Basri Sejdiu: Sot fillon zbatimi i Ligjit të ri të Pagave, përfituesit më të mëdhenjë do të jenë profesionistët shëndetësor.

Mjekët janë me koeficientin më të lartë të inteligjencës

Uran Ismaili: Shpresoj që Gjykata Kushtetuese do të marrë vendim shpejt dhe në favor të mjekëve

Të tallesh me popullin, ligji për Pagat shkon në Gjykatën Kushtetuese

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Basri Sejdiu: Sot fillon zbatimi i Ligjit të ri të Pagave, përfituesit më të mëdhenjë do të jenë profesionistët shëndetësor.

Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Kryesindikalisti i shëndetësisë: Priten veprime të paparashikueshme nga Sindikatat!

Të punosh si Mjek në Kosovë!

Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje

Sot mbetëm me turp, ata na thonë “vëllezër e motra”, po ne si i trajtojmë “kosovarët”?

Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat