Skip to main content
Protected by Copyscape

Infermieri – Nga Agim XhafkaPranë urgjencës së Tiranës ndodhet një bulmetore. U futa sot atje për të blerë qumësht,kos,gjalpë,djathë e salçiçe.

Para meje një mesoburrë me përparëse të bardhë. E mora për doktor. Por që në nisje të bisedës nuk ishte në këtë profesion.-Erdhe,o infermieri më i mirë i urgjencës!-i tha shitësja.Dukej që njiheshin.-Po,kemi 15 minuta pushimin e drekës.-Të zakonshmen? – e pyeti ajo.-Po,30 lekë djathë të bardhë.

Pashë që thika shkoi tek tava me djathim më të lirë. Preu një copëzë. E peshoi,çmimi në peshore vajti 36 lekë.-Jo aq,30 lekë kam.-Pa merak,të qiras unë,-ia ktheu shitësja.-Mos e mbështill,-i tha infermieri.Nxorri një gjysëm panine nga xhepi,e çau me duar,në mes futi djathin e nisi ta hante pa dalë ende nga dyqani.

Nuk m’u dhimbs,më emocionoi ky njeri kaq i varfër. I lidhur me atdheun pas një cope djathi? Jo,i bërë njësh nga dashuria për të,se ndryshe ja,dy orë larg është Gjermania. Që e pret me lule dhe euro. Por ai rri çdo ditë në rradhë të urgjencave dhe në rradhë të djathit…-Çfarë doni?- më pyeti mua shitësja.Do blija plot gjëra,por nuk di pse i thashë thatë:-Vetëm një shishë kos. Vetëm një…
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Spitalet Rajonale e mbingarkojnë QKUK-në me raste që kanë mundur të kryhen në ato Spitale

Skandaloze: Shnetëza sulmon Drejtorin e Radiologjisë, Dr.Bujar Gjikollin pa asnjë arsye ose të drejtë ligjore

Skandaloze: Pacienti nga Suhereka udhëzohet direkt për Prishtinë pa u dërguar fare në Spitalin e Prizrenit për kontrollë

Fakultetet e sotme po kryhen me teste

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Fruta të thata për meshkujt dhe arsyet

Si të shpëtoni nga hundët e bllokuara në vetëm pak minuta

Nuk burgosen doktorët, o të mjerë!

Sëmundjet e zemrës dhe grupet e gjakut

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam

Skandaloze: Emrat e pacientëve keqpërdoren për analiza nga ana e infermierëve dhe infermiereve

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Për indeksonline është e çuditshme se mjekët bëjnë pauzë 30 minuta

Këtë vit do të hapen dy konkurse për specializime në QKUK

Apeli i fortë i mjekut: Profesioni na vodhi rininë, politika kërkon të na grabisë lirinë

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Mjeku shqiptar me 112 punime shkencore dhe gjashtë tekste universitare të publikuara

Dr. Gupta thotë, Askush nuk duhet të vdesë nga kanceri përveçse nga pakujdesia

Një javë blackout shëndetësor do i mësonte këtij shteti dhe këtij populli se pse është e shenjtë bluza e bardhë...!!!

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Mjekët dhe infermierët,çirakë në shtëpi të vetë !