Skip to main content
Protected by Copyscape

Ish Ushtari i UÇK-së , Kirurgu Arbër Morina, i cili po lufton për të drejtat e Kirurgëve
Ish Ushtari i UÇK-së , i luftës së Koshares, Kirurgu Arbër Morina, i cili po lufton për të drejtat e Kirurgëve dhe të gjithë Mjekëve të Kosovës flet për Gazetën Shëndeti.

Ai për Gazetën tonë  thotë se kjo grevë ka lind si pasojë e padrejtësive të mëdha dhe të vazhdueshme që po bëhen ndaj Kirurgëve dhe Mjekëve në përgjithësi.

Një Kirurg është njeriu më i arsimuar në vend, dhe njeriu i cili ka përgjegjesinë më të madhe. Nuk di nëse është diçka më e rëndësishme sesa të kesh në dorë jetën e njeriut thotë ai.

Për t'u bërë Kirurg duhet një rrugë mjaft e gjatë dhe tepër e mundimshme.Duhen së paku 24 vite shkollim, prej këtyre 12 vite shkollim superior.

Kirurgjia është dega më e vështirë për t'u studiuar. Kirurgu lufton direkt me sëmundjen, praktikisht lufton me vdekjen.

Kirurgu nuk ka orar, edhe pas gjitha këtyre stërmundimeve në fund vlerësohesh më pak se një pastrues dhe një shofer i një ministri. Kjo është alarmante për vendin tonë, ndërsa në vendet tjera puna e Kirurgut vlerësohet si e para në një shtet.

Si mundet në këtë vend një profesion me 3 ose 4 vite fakultet maksimumi të marr 2500 e 3000 euro , e kirurgu 540 euro.E në vendet tjera janë shumë më poshtë se Kirurgu.

Ai ndër të tjera tha  se ne nuk e ndalim grevën deri në realizimin e kërkesës tonë, të drejtë me asnjë çmim. Koeficienti 5 është shumë ofendues për ne,  si mund të jetë e logjikshme që të jetë koeficienti  10 për profesionet tjera me 3 ose 4 vite fakultet, ndërsa Kirurgu me 12 vite shkollim superior të këtë koeficientin 5.

Dhe për fund Kirurgu Arbër Morina tha shpresoj që kjo qeveri, ky parlament do t'i thërret mendjes, dhe do të përkrah të drejtën tonë.

Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Skandaloze: Injeksionet dhe infuzionet që shkruhen në Ordinanca private po administrohen në ambulanta shtetërore

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Të jesh mjek, mësues, profesor, gjykatës, inxhinier në Kosovën tonë!!!

Sërish specializantët ankohen se nuk janë paguar

Kirurgu shqiptar zbulon instrumentin e veçantë i cili do të përdoret në tërë botën

Onkologu Ilir Kurtishi shkruan rreth kancerit të gjirit

Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK

Kirurgu shqiptar ndër 100 Kirurgët më të mirë të botës

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Onkologu Ilir Kurtishi shkruan rreth kancerit të gjirit

Dhënie enorme e injeksioneve dhe infuzioneve në Qendra të Mjekësisë Familjare

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë