Skip to main content
Protected by Copyscape

Mjeku Shqiptar në SHBA, zbulon një bakter të rrezikshëm që vjen në rrugë të pazakontë (Foto)Faton Bytyçi është mjek nga Kosova i cili punon në një spital në Pensilvania në SHBA. Fakultetin e Mjekësisë ai e kreu në Universitetin e Prishtinës, kurse specializimin e ka vazhduar në SHBA.

Ditë më parë ai ka zbuluar një infeksion bakterial që vjen nga pastrimi i dhëmbëve te dentisti, gjetje për të cilën kanë raportuar edhe mediat më të mëdha amerikane, si ABC News dhe shumë të tjera.

Një pacient në  Pennsylvania është prekur nga një infeksion i rrallë dhe i rrezikshëm, pas pastrimit të zakonshëm të dhëmbëve te një dentist.

Rasti i rrallë mjekësor i diagnostifikuar nga Bytçi dhe një kolege e tij është botuar edhe në revistën BMJ Case Raports. Pacienti 57 –vjeçar së cilit nuk i është publikuar emri ishte pranuar në spitalin ‘Sacred heart Hospital’ në Allentown, Pennsylvania, ku punon edhe mjeku Bytyçi, pasi pati  dhimbje të barkut për së paku 10 ditë dhe rritje temperaturës që i shkaktonte shtim të numrit të rrahjeve të zemrës.

Kur mjekët e bën atij një fotografim me reznonacë magnetike, ata i gjetën një cist të madhe në mëlçi.

Mjeku  Faton Bytyçi, banor i zonës dhe autor kryesor në këtë studim, u ka deklaruar mediave amerikane se kur ai pa cistën, dyshoi se kjo ishte për shkak të një infeksioni bakterial, shkruan lajmi.net transmeton Gazeta Shëndeti.

Pas heqjes së materialit nga ky cist, mjekët bënë një zbulim të habitshëm: Pacienti rezultoi pozitiv nga testi i bërë për Fusobacterium necrophorum, një bakter që është i zakonshëm në gojë, por rrallë shkakton infeksione në organet kryesore.

Pacienti ishte vënë në antibiotik intravenoz dhe përfundimisht ishte shëruar, por ethet e tij vazhduan për disa ditë.
Mjeku Bytyçi tha se mister i madh ishte se si ka filluar infeksioni bakterial.

“Ajo hyn në qarkullimin e gjakut dhe pastaj kalon në një nga organet më të mëdha” tha Bytyçi, duke shpjeguar se si bakterja fillon të infektojnë një organ .

“Unë jam përpjekur të kuptoj se prej nga vinte kjo”.

Ai shpjegon se burimet më të zakonshme të infektimit janë lëndimi i zorrës së trashë apo zorrëve, ose infeksionit ekzistues të zemrës.

Megjithatë, mjeku Bytyçi ka kryer teste për të gjetur shenja të infeksionit në të gjitha vendet dhe u la ashtu.  Përfundimisht një bisedë e thjeshtë me pacientin, e udhëhoqi atë atë në drejtim tjetër.

 “Ishte këtu për një javë dhe flisnim…”, tha ai. ” E pash dentistin tim dy javë më parë”, rikujton Bytyçi.  “Pastaj unë mendova se kjo mund të jetë  burim i infeksionit”.

Bytyçi tha se pas ekzaminimeve të mëtejshme, besojnë se pastrimi dental i dhëmbëve, mund të ketë shkaktuar disa trauma në gojë që lejuan më pas bakterin Fusobacterium Necrophorum që të hyjë në qarkullimin e gjakut dhe të shkaktojë infeksion.

Pacienti u lirua përfundimisht nga spitali dhe u vendos në një regjim disa mujor të trajtimit me antibiotikë. Një rikontroll me CT tregoi se nuk mbeti asnjë shenjë nga ajo që shkaktoi sëmundjen e tij.Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Zbulohet sa është vlera e pagave që marrin infermierët e Kosovës në Gjermani

Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion

Ikja e mjekëve vazhdon: mbi 150 në këtë vit

Ja sa dënohet falsifikimi i dokumentit zyrtar

Ja sa dënohet puna e detyruar!

Shërimi i ngadalshëm i negativitetit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Ja sa dënohet shmangia nga tatimi

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Ikja e mjekëve nga Kosova dhe mosha mesatare e mjekëve të mbetur në Kosovë

Zbulohet sa është vlera e pagave që marrin infermierët e Kosovës në Gjermani

Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion

Të punosh si Mjek në Kosovë!

Kjo nënë kosovare i krahason mjekët dhe infermierët në Neonatologji me engjëj

QKUK dhe Spitalet Rajonale me mungesë të Anesteziologëve

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Mjeku shqiptar me 112 punime shkencore dhe gjashtë tekste universitare të publikuara

Dr. Gupta thotë, Askush nuk duhet të vdesë nga kanceri përveçse nga pakujdesia