Skip to main content
Protected by Copyscape

Një gotë ujë në mëngjes, këto janë përfitimet për shëndetin

Uji, Uji dhe shendeti, Te mirat shendetesore te ujit, Vetite e ujit, Uji dhe organizmi, Njeriu dhe uji, Shneta dhe uji,Dehidratimi, Trupi, Uji, Oksigjeni, Qelizat e muskujve, Eritrocitet, Veshkat, Zorrët, Lëngjet, Lëndët ushqyese
Një gotë ujë në mëngjes, këto janë përfitimet për shëndetin
Pas sa orëve trupi dehidratohet?

Pas shtatë ose tetë orëve të gjumit, trupi juaj dehidratohet.  

Çka ndihmon pirja e ujit?

Pirja e ujit pas zgjimit ndihmon në qarkullimin e oksigjenit dhe ndihmon në prodhimin e qelizave të muskujve dhe të gjakut ose eritrocitet.

Në cilën kohë duhet të pini sasinë e duhur të ujit?

Çdo pjesë e trupit tuaj ka nevojë për ujë në mënyrë që të mirë funksionojë, andaj duhet të bëni kujdes që sidomos në mëngjes t’i jepni trupit sasinë e duhur të ujit.

Çka ndihmon pirja e ujit në mëngjes?

Kur pini ujë në mëngjes para ngrënies, ndihmoni të pastroni zorrët, duke lejuar që lëndët ushqyese të absorbohen më lehtë.

 A funksionojnë veshkat më mirë nëse konsumoni sasinë e duhur të lëngjeve?

Edhe veshkat tuaja funksionojnë më mirë kur merrni sasinë e duhur të lëngjeve./Gazeta Shëndeti

Fjalët kyçe: Dehidratimi, Trupi, Uji, Oksigjeni, Qelizat e muskujve, Eritrocitet, Veshkat, Zorrët, Lëngjet, Lëndët ushqyese.


loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Shoqëruesi i pacientit: Doktor e kam një rast urgjent - nuk po ka apetit!

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë

Ja sa është paga e mjekëve në Suedi!

Vendimi i qeverisë: Dyfish bonus për mjekët që pranojnë të punojnë në rrethe

Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale?

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Shoqëruesi i pacientit: Doktor e kam një rast urgjent - nuk po ka apetit!

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor