Skip to main content
Protected by Copyscape

Tetë zakone të këqija që dëmtojnë sistemin tonë imunitar
Disa sjellje mund ta bëjnë trupin më të prekshëm ndaj sëmundjeve
Kjo është konfirmuar nga specialistët e Qendrës Immuno në Spitalin Humanitas në Milano, një qendër për sëmundjet imunopulmonike të konceptuara me qëllim të mjekësisë precize, e cila integron kërkimin në aftësi klinike në gastroenterologji, pneumologji dhe alergji, dermatologji dhe reumatologji.
Gjumi i paktë
Gjatë gjumit trupi intensifikon reagimin imun ndaj viruseve dhe baktereve. Për pasojë, gjumi i paktë nuk lejon që trupi të luftojë sëmundjet në mënyrë efektive, siç konfirmohet nga një studim i botuar në Pflügers Archiv – European Journal of Physiology.
“Studime të tjera kanë treguar se sistemi ynë imunitar funksionon ndryshe në varësi të kohës së ditës”, konfirmon Profesor Carlo Selmi, Udhëheqës i Reumatologjisë dhe Imunologjisë Klinike në Humanitas dhe profesor në Universitetin e Milanos.
Këshilla: 7-8 orë gjumë lejojnë që sistemi imunitar të jetë në efikasitetin maksimal.
Qëndrimi ulur gjithë ditën
Mungesa e stërvitjes mund të zgjasë rrjedhën e sëmundjeve dhe prova është gjetur në një hulumtim të botuar në British Journal of Sports Medicine, ku u pa se infeksionet respiratore zgjatën 42% të kohës shtesë në vullnetarë, që bënin aktivitet fizik një herë në javë ose më pak, krahasuar me ata që bënin ushtrime aerobike 5 ose më shumë herë në javë.
Këshilla: përpiquni të bëni një aktivitet të moderuar fizik çdo ditë, që mund të jetë edhe një shëtitje e shkurtër gjatë kohës së drekës.
Të ndjerit vetëm
Një studim pesëvjeçar i botuar në Proceedings of the National Academy of Sciences ka treguar se norepinephrine është më i lartë në njerëzit që ndjehen të vetmuar: gjatë krizës, ky hormon rrit prodhimin e qelizave të bardha të gjakut që ndihmojnë në shërimin e plagëve, por procesi mbyll pjesën e sistemit imunitar që lufton viruset, duke e lënë organizmin më të ekspozuar ndaj sëmundjeve.
“Lidhja mes çrregullimeve psikologjike ose neurologjike dhe sistemit imunitar është diçka që dyshohet prej kohësh, – thekson Selmi – por që shkenca e ka shfaqur vetëm kohët e fundit. Dhe një shembull tjetër është i lidhur me bllokimin e interleukin 6, një nga zërat më të lartë të inflamacionit, bllokada e të cilit – e përdorur tani në sëmundje si artriti reumatoid – ka efekte të dobishme edhe për depresionin”.

Konsumimi i yndyrave të gabuara
Yndyrat e gabuara e dëmtojnë sistemin imunitar, duke shkaktuar inflamacion. Sipas një studimi të publikuar në Journal të të ushqyerit, omega 3 kanë vetitë antiinflamatore natyrore dhe ndihmojnë trupin për të kontrolluar proteinat që janë në gjendje të njohin patogjenët.
“Yndyrat omega 3 janë të rëndësishme në proceset e tretjes së inflamacionit të zorrëve, në të cilat ato luajnë një rol kyç”, thotë Profesor Silvio Danese, kreu i Qendrës për sëmundje të zorrëve inflamatore dhe profesor i Universitetit Humanitas.
Përdorimi i antibiotikëve shumë shpesh
Antibiotikët shkatërrojnë komunikimin mes sistemit imunitar dhe baktereve, – të mira dhe të këqija, – që janë në trup, duke dobësuar kështu aftësinë për t’u rezistuar sëmundjeve.
“Përdorimi i tepërt i antibiotikëve në fëmijëri rrit rrezikun e zhvillimit të sëmundjes kronike të zorrëve inflamatore”, paralajmëron Danesi.
Këshilla: kur është e mundur, është mirë të lejohet që trupi të luftojë vetë shqetësimin që ka. Me fjalë të tjera, është më mirë të shmangni drejtimin te mjeku për të marrë antibiotikë.
Partneri nuk ka një sistem të mirë imunitar
Hulumtimet e botuara në revistën “Imunologjia e Natyrës” kanë zbuluar se prindërit që jetojnë së bashku kanë 50% më pak ndryshime në sistemet imunologjike reciproke sesa një person që jeton në një popullsi më të madhe dhe sipas autorëve të studimit kjo mund të shpjegohet nga fakti që njerëzit që jetojnë së bashku kanë të njëjtin mjedis dhe priren të kenë të njëjtat zakone.
“Ka të ngjarë që kjo të lidhet me ndarjen e florës bakteriale të zorrëve, por edhe orale, – sugjeron Selmi, që mund të shkëmbehet edhe me një puthje”.
Konsumimi i tepërt i alkoolit
Alkooli është një shtypës i sistemit imunitar, sepse zvogëlon efektivitetin e qelizave të bardha të gjakut në sulmimin e baktereve të dëmshme dhe dëmton aftësinë e trupit për të prodhuar qeliza që mund t’u rezistojnë viruseve.
Të qenit mbipeshë
Obeziteti është një formë e kequshqyerjes së tepërt dhe mund të shkaktojë një ndryshim në numrin e qelizave të bardha të gjakut, duke zvogëluar aftësinë e trupit për t’i rezistuar sëmundjes. Jo çuditërisht, një raport mbi procedurat e të ushqyerit shpjegon se si barku dhe yndyra që ndodhen rreth organeve ndikojnë në sistemin imunitar shumë më tepër se yndyra totale e trupit.
“Yndyra që rrethon zorrën e pacientëve me sëmundjen e Crohn luan një rol kyç në prodhimin e citokineve inflamatore, – shpjegon Danesi, – dhe mund të përfaqësojë një objektiv terapeutik”.

Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Dr.Desaret Murati: inhibitorët e pompës protonike prolongojnë diagnostikimin e kancerit të lukthit

Ja çka po bëjnë pacientët me Urgjencën dhe Emergjencën!

Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam

Të jesh mjek, mësues, profesor, gjykatës, inxhinier në Kosovën tonë!!!

Skandaloze:Specialistët e Spitaleve Rajonale i udhëzojnë rastet e rënda te Specializantët e QKUK-së

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Ja çka po bëjnë pacientët me Urgjencën dhe Emergjencën!

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Skandaloze:Specialistët e Spitaleve Rajonale i udhëzojnë rastet e rënda te Specializantët e QKUK-së

Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam

Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK

Profesioni i Mjekut dhe Popullata e paedukatë

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam