Skip to main content
Protected by Copyscape

Duhani dhe shikimiAi dobëson aftësinë për të diskriminuar mirë kundër kontrasteve dhe ngjyrave
Të pish më shumë se 20 cigare në ditë mund të dëmtojë edhe sytë, ashtu edhe shëndetin e zemrës dhe të mushkërive. Në veçanti, aftësia për të diskriminuar mirë kundër kontrasteve dhe ngjyrave është dobësuar. Kjo është zbuluar nga hulumtimi nga Universiteti Rutgers, i botuar në Kërkimin e Psikiatrisë.

Për studimin janë analizuar 71 njerëz të shëndetshëm, 8 të cilët kanë tymosur shumë pak (më pak se 15 cigare në jetën e tyre) dhe 63 që kanë tymosur më shumë se 20 cigare në ditë, kanë pasur varësi nga nikotina dhe nuk kanë treguar shenja se duan të lënë. Pjesëmarrësit ishin midis 25 dhe 45 vjeç dhe kishin një pamje normale ose korrekte të normës.
Hulumtuesit shqyrtuan se si ata diskriminonin nivelet e kontrastit (dallimet delikate në mbrojtje nga drita) dhe ngjyrat që qëndronin në 149 centimetra nga një monitor i tubave me rreze katodë prej 19 inç që u tregonte atyre stimuj.

Rezultatet treguan ndryshime të rëndësishme te duhanpirësit në lidhje me vizionin me ngjyrë të kuqe-jeshile dhe blu-verdhë, që sugjeron se konsumi i substancave me kemikale neurotoksike, të tilla si ato të përmbajtura në cigare, mund të shkaktojë një humbje të përgjithshme të vizionit me ngjyra. Hulumtimi gjithashtu tregon se duhanpirësit e rëndë kanë një aftësi të kufizuar për të diskriminuar kontrastet dhe ngjyrat në krahasim me joduhanpirësit.

Tashmë studimet e mëparshme kanë treguar pirjen e duhanit si një faktor që rrit rreziqet për shikimin, veçanërisht rritjen e shanseve të zhvillimit të degjenerimit makular të moshës.
Megjithëse hulumtimi nuk siguron një shpjegim fiziologjik për rezultatet, skuadra e studiuesve që e zhvilluan atë thotë se që kur nikotina dhe pirja e duhanit dëmtojnë sistemin e enëve të gjakut, studimi sugjeron që enët e gjakut dhe neuronet në retinë gjithashtu dëmtohen.

Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Shqiptarja përfundon mjekësinë me notë 10, Gjermania do ta marrë në punë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Skandaloze: Injeksionet dhe infuzionet që shkruhen në Ordinanca private po administrohen në ambulanta shtetërore

Njihuni me shkencëtarin shqiptar të neurologjisë në SHBA

Keni variçe në këmbë? Përdorni këto metoda për uljen e tyre

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Të jesh mjek, mësues, profesor, gjykatës, inxhinier në Kosovën tonë!!!

Ja pse Vitamina B12 është e rëndësishme për organizmin tuaj!

Këtë vit do të hapen dy konkurse për specializime në QKUK

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Shqiptarja përfundon mjekësinë me notë 10, Gjermania do ta marrë në punë

Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK

Kirurgu shqiptar ndër 100 Kirurgët më të mirë të botës

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Skandaloze: Injeksionet dhe infuzionet që shkruhen në Ordinanca private po administrohen në ambulanta shtetërore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë