Skip to main content
Protected by Copyscape

Ja pse peshkaqeni mund të jetë ilaçi kundër kancerit

Gjenomi i peshkaqenit të bardhë mund të jetë çelësi për të kuruar kancerin.
Shkencëtarët kanë analizuar të gjithë gjenomin e peshkaqenit dhe kanë zbuluar se është shumë më i madh se i njeriut, dhe përmban shumë mutacione që e mbrojnë nga kanceri dhe sëmundje të tjera.
Gjenomi është tërësia e të gjithë ADN-së, ku përfshihen të gjitha gjenet. Gjenomi përmban informacionin e nevojshëm të të gjithë organizmit.
Sipas studiuesve, gjenomi i peshkaqenit të bardhë është 1.5 herë më i madh se ai i njeriut. Ekspertët besojnë se ai është i qëndrueshëm dhe rezistent ndaj shumë sëmundjeve.
Sipas shkencëtarëve, mund të shërbejë si kurë për trajtimin e sëmundjeve në të ardhmen.
Studimi është bërë nga Universiteti i Floridas në bashkëpunim me Fondacionin për Mbrojtjen e Gjallesave Detare dhe Peshkaqenëve.
Drejtori i këtij fondacioni, Mahmood Shivji ka thënë se duhet ende shumë punë për shpikur një kurë nga materiali gjenetik i kafshëve, për të luftuar kancerin dhe për të trajtuar shumë sëmundje të tjera tek njerëzit.
Peshkaqeni i bardhë është rreth 6 metra dhe peshon gati 3 ton. Ata janë ndër gjallesat më të lashta në Tokë dhe ekzistojnë prej 16 milionë vitesh.
Peshkaqenët janë të njohur tashmë për aftësinë që ka organizimi i tyre që vetëkurohet nga dëmtime serioze.Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Shqiptarja përfundon mjekësinë me notë 10, Gjermania do ta marrë në punë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Skandaloze: Injeksionet dhe infuzionet që shkruhen në Ordinanca private po administrohen në ambulanta shtetërore

Njihuni me shkencëtarin shqiptar të neurologjisë në SHBA

Keni variçe në këmbë? Përdorni këto metoda për uljen e tyre

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Të jesh mjek, mësues, profesor, gjykatës, inxhinier në Kosovën tonë!!!

Ja pse Vitamina B12 është e rëndësishme për organizmin tuaj!

Këtë vit do të hapen dy konkurse për specializime në QKUK

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Shqiptarja përfundon mjekësinë me notë 10, Gjermania do ta marrë në punë

Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK

Kirurgu shqiptar ndër 100 Kirurgët më të mirë të botës

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Skandaloze: Injeksionet dhe infuzionet që shkruhen në Ordinanca private po administrohen në ambulanta shtetërore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë