Skip to main content
Protected by Copyscape

Sqarim nga Klinika Infektive QKUK

Prishtinë, 28 shkurt 2019
Sqarim nga Klinika Infektive QKUK

Asnjë pacient nuk kishte nevojë për TAMIFLU

Klinika Infektive e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës  njofton se asnjë pacient nuk ka pasur nevojë për të marrë produktin TAMIFLU,  pasi që bari jepet tek të diagnostikuarit me virusi AH1N1,  e që nuk pasur asnjë rast të tillë.

Poashtu, TAMIFLU jepet  në dy ditët e para të simptomave sëmundjes, e që  të sëmurit  lajmërohen  në klinikë tek  në javën e dytë të trajtimit dhe nuk indikohet përdorimi i TAMIFLU.

Rastet e lajmëruara deri tani kanë qenë   me probleme kronike dhe kardio -respirtore dhe nuk ka  pasur një indikacion për përdorim Tamiflu.Asnjë mjek i klinikës Infektive nuk ka dhënë  udhëzim apo indikacion  për përdorim të  produktit TAMIFLU  tek asnjë i sëmurë.

Tek një rast  që është raportuar në medie  se ka blerë TAMIFLU nuk është dhënë bari dhe është kërkuar nga mjekët e klinikës që mos të përdoret sepse nuk ka pasur indikacion.

Ky produkt është ndaluar në shumë vende si në Amerikë dhe vende të tjera duke u hequr atë nga përdorimi.

Klinika Infektive në QKUK kërkon që mos të bëhet panik nga personat që nuk  janë kompetentë të flasin për sëmundjet infektive.

Me respekt,
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Seksologu kosovar flet për vdekjet e të moshuarve në motele

Terapia 3D po vazhdon në Qendrat e Mjekësisë Familjare dhe Urgjencë

Sukseset e një doktori shqiptar: Astma, shkaktarët, simptomat dhe trajtimi i sëmundjes!

Sulmohet me eksploziv QMKF-ja në Pejë, tronditen mjekët

Ja kush është trupi i të vdekurit i cili po qëndron në QKUK që 8 ditë

Dr.Gazmend Bojaj në mesin e 100 mjekëve më të mirë të familjes në botë

Më mirë këtu atje? Flet mjeku kosovar, i cili qe 10 vjet punon në Gjermani

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë

Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Ja çka po bëjnë pacientët me Urgjencën dhe Emergjencën!

Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Nga 1 janari paga më të larta për 10 për qind në arsim dhe shkencë

2019: Katër mjekë të njohur e lanë QKUK-në për shkak të problemeve menaxheriale

Kushtetuesja mund të kërkojë amandamentimin e Ligjit për Paga

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat