Skip to main content
Protected by Copyscape

Sqarime rreth Aprobacionit në Gjermani


Pershendetje te gjitheve

Duke u nisur nga shqetesimi i disa kolegeve qe jane duke punuar ne Gjermani dhe atyre qe jane ende ne fillimet e tyre, doja tju shprehja mendimin tim mbi nje ceshtje shume te rendesishme- Aprobacioni.

Si mund te veprohet per marrjen e aprobacionit?

Psh, ne Landin e Baden-Württemberg (Stuttgart) ne pergjithesi eshte e pamundur te aplikosh dhe te punosh pa aprobacion.
Disa spitale ofrojne si fillim nje hospitim prej disa javesh ose muajsh pa te drejte pagese dhe ne fund nje kontrate te kufizuar pune.
Vetem me nje kontrate pune te lidhur me nje spital ose klinike ekziston e drejta per tu rregjistruar per provimin e gjuhes (Niveli C1). Pas marrjes se ketij provimi lind e drejta per tu rregjistruar per provimin e  aprobacionit.
Si rregull, nga dhenia e provimit te gjuhes deri teka data e provimit te aprobacionit nuk duhet te kalojne me shume se 6 muaj.
Vetem pas marrjes se certifikates se aprobacionit mund te fillohet puna ne spital ose klinike ne pozicionin e mjekut asistent.

Ne Landin e Baden-Württemberg ne pergjithesi nuk mund te marresh aprobacionin pa provimet e mesiperme, vetem permes Gutachten, sic eshte shembulli psh ne Landin e Bayern ose Hamburg.

Per te gjithe ata qe jane duke punuar me Berufserlaubnis neper Lande te ndryshme dhe qe jane duke pritur me muaj te tere pa marre nje pergjigje nga zyrat perkatese, kam dy propozime:

1- Behuni pjese e Marburger Bund.
Kunddrejt nje pagese te vogel vjetore, MB ofron konsulte profesionale juridike per cdo problem. Mund tju drejtoheni personalisht eksperteve te ndryshem permes email. Ata ofrojne edhe biseda telefonike si dhe vizita ne spital per te folur nga afer mbi problemet e ndryshme qe nga analizimi i kontrates se punes para se ta firmosni e deri tek cilesia e Weiterbildung.

2- Dergoni eksperienca te ngjashme personale apo dhe miqve tuaj qe jane duke u perballur me te njejtin problem tek kjo faqe ose ne adresen e emailit te shoqates. Ne do hartojme nje kerkese tek dhoma qendrore e mjekut ne Berlin me lutjen per te marr ne shqyrtim te gjithe aplikimet e mjekeve shqipetare qe prej disa muaj madje dhe vitesh nuk po marrin pergjigje.

Sa me shume „denoncime“ aq me e lehte do jete per ne te kerkojme ndryshim, me qellim lehtesimin e procedurave per marrjen e aprobacionit.

Pas perpilimit te kerkeses, kjo e fundit do i dergohet secilit qe do denoncoje rastin personal dhe me fimrat e gjithesecilit kerkesa do  i dergohet institucionit perkates.

Ju ftoj perzemersisht te mbeshtesim sa me shume kete levizje per ti dhene fund kesaj pritje te gjate ...

Adresa e email:

info@albanischeärzteindeutschland.de

Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani

Gjermani: profesioni i mjekut më i paguar, paga shkon deri 120 mijë euro në vit

SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi

Pse Oda e Mjekëve nuk reagon ndaj deklaratës së Milaim Zekës?

Profesionet më të ndërlikuara dhe më të vështira në botë

Dhunon mjekun, arrestohet 32 vjeçari

17 orë pa ndërprerje! Kardiokirurgu shqiptar realizon operacion të rrallë në Londër

LIGJI PËR PAGA NË SEKTORIN PUBLIK, NUK PO I GËZON TË GJITHË

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Kurti paralajmëron mjekët : O privat o në të shtetit

Sot më shumë çmohen botoxet e analfabetët sesa të bësh 30 vite shkollim

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Specialisti i Reumatologjisë që ka diplomuar dy herë në Mjekësi

Sulmi qyqar ndaj Dr.Sefedin Fazliut i cili është një doktor shembullor

Ja çka do të ndodh nëse nuk fillon zbatimi i ligjit për paga

Ja nga cili muaj do të zbatohet ligji për paga në sektorin publik

Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat