Skip to main content

Dr.Desaret Murati: Depagliflozina ulë ndjeshëm komplikimet e Diabetit tip 2

Dr.Desaret Murati: Depagliflozina ulë ndjeshëm komplikimet e Diabetit tip 2


Shkruan: Dr.Desaret Murati

Depagliflozina ulë ndjeshëm komplikimet e Diabetit tip 2.

Bari më i ri në treg,emri xhenerik Depagliflozin,është një bari anti-Diabetikë,i cili u hodh së pari në treg në Sh.B.A, më  8 Janar 2014 u aprovua nga FDA (Food and Drug Administration).Tek ne,kohëve të fundit është paraqitur në tregun farmaceutik.

Gjat trajtimit të pacientëve me depagliflozinë të cilët kishin risk të lartë për komplikacione diabetike,dhe hiperglicemi rezistente,kam vënë re,se komplikacionet e mundshme,ishin zbehur dukshëm vetëm pas 3 muajsh mjekim,duke përfshirë këtu dietën dhe aktivitetet fizike adekuate.Vlerat e hemoglobinës së glukozuar në 90% të pacientëve në fjalë ishin ulur dukshëm.

Bari në fjalë,rekomandohet tek hiperglicemitë rezistente dhe me një profil jo të mirë të glicemisë ditore.Për të arritur rezultate më të mira,rekomandohet kombinimi i tij Triple-Therapy Line,Biguanide-Sulfanilure-Depagliflozinë.

Bari në fjalë vepron në veshka (tubin distal) bllokon rithithjen e glukozës nga Veshka,duke u elimimuar me urinë.Gjithsesi gjatë trajtimit,duhet patur kujdes dhe vrojtuar pacientin për efektet anësore serioze siq është Hipoglicemia,dhe hipovolemia.

Duhet patur kujdesë tek femrat,dhe gjatë trajtimit me depagliflozinë,të bëhet së paku një herë në muaj,kontrolli i Urinës për infeksion të mundshëm bakterial apo mykotik,sepse gjatë mjekimit me barin në fjalë,është shum e pasur me glukozë (Sheqer).Glukoza është një teren i shkëlqyer për zhvillimin e kolonive bakteriale dhe mykotike.Rastet tek meshkujt janë më të rralla,për shkak të Anatomisë specifike të Uretrës.


loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Prof. Dr. Nexhmi Hyseni - Themelues i Kirurgjisë moderne kosovare

Analisti serb: Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si kompjuteri

Dr.Ibrahim Maliqi: Qeveria Kurti duhet të ketë kujdes, në të kundërtën shpresa vdes bashkë me të

Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave

Arsim Gërxhaliu ironizon me mjekët kosovarë: Kështu mbrohemi nga koronavirusi, jo me maska siç bëni ju!

Kontratat me OJQ-të janë shfrytëzuar për të punësuar staf shëndetësor në QKMF

Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Jemi duke përjetuar stres nga e mira

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit