Skip to main content
Protected by Copyscape

Dr.Desaret Murati: Sindroma e Stinës së PranverësShkruan:Dr.med.Desaret Murati

 Shumë pak është folur për këtë Sindromë,edhe pse numri i pacientëve që kërkojnë ndihmë mjeksore  është tejet i madh.Madje as mjekët nuk e kanë idenë se për çfarë bëhet fjalë.
 Sindoma përbën një grup simptomash që shfaqen nga fillimi-mesi i muajit të Marsit deri në fund të muajit Prill.

 Pacientët shpesh ankohen për lodhje të pashpjegueshme,përgjumsi,apati,dhe shenja depresive,dhimbje koke,marramendje,nganjëherë edhe dhimbje nyjesh,të gjitha këto pa ndonjë shkak kryesorë.Shpesh herë,pacientët urdhërohen të bëhen grumbull testesh labiratorike.
 Në Gjermani prek rreth 50-75% të popullsisë.

Shkaktari kryesor për shfaqjen e kësaj Sindrome akoma nuk dihet,besohet se rol të madh luan balanci hormonal.

Duke u bazuar në këtë hipotezë,trupi njeriut fillon të balancojë hormonin e lumturisë "serotoninën" nga stina e dimrit,ku ditët janë më të shkurtura dhe me më pak dritë,drita është burimi kryesorë i prodhimit të hormonit Serotoninë.Kur ditët në pranverë fillojnë të zgjaten,ditet janë më të gjata,trupi i njeriut,rifillon prodhimin dhe balancimin e Endorfinave,Progesteronit dhe Estrogjenit.Ky ndryshim radikal i balancimit hormonal shkakton edhe sindromën e lartë përmendur.

Karakteristikë e këtyre ndryshimeve hormonale  është edhe rritja e herë pas herëshme e temperaturës së trupit,rënia e Tensionit të gjakut.

Mjekim të posaçëm për këtë Sindromë nuk ka,ajo kalon vetvetiu,gjersa trupi i njeriut te balansoj hormonet e lartëpërnendura.
Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Shqiptarja përfundon mjekësinë me notë 10, Gjermania do ta marrë në punë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Skandaloze: Injeksionet dhe infuzionet që shkruhen në Ordinanca private po administrohen në ambulanta shtetërore

Njihuni me shkencëtarin shqiptar të neurologjisë në SHBA

Keni variçe në këmbë? Përdorni këto metoda për uljen e tyre

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Të jesh mjek, mësues, profesor, gjykatës, inxhinier në Kosovën tonë!!!

Ja pse Vitamina B12 është e rëndësishme për organizmin tuaj!

Këtë vit do të hapen dy konkurse për specializime në QKUK

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Shqiptarja përfundon mjekësinë me notë 10, Gjermania do ta marrë në punë

Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK

Kirurgu shqiptar ndër 100 Kirurgët më të mirë të botës

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Skandaloze: Injeksionet dhe infuzionet që shkruhen në Ordinanca private po administrohen në ambulanta shtetërore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë