Skip to main content
Protected by Copyscape

Dr.Gëzim Berisha: Kur është shqetësuese një DHIMBJE E GJOKSIT⁉️Kur është shqetësuese një DHIMBJE E GJOKSIT⁉️

⭕️ Dhimbja e gjoksit është simptoma më e shpeshtë me të cilën paraqiten pacientët për të kërku ndihmë mjekësore në shërbimet emergjente. Ajo është një simptomë serioze dhe si e tillë nuk duhet injoruar asnjëhere sepse mund të jetë alarm 📣 serioz për shëndetin tuaj.
Nga pacientët me dhimbje gjoksi që kërkojnë ndihmë mjekësore gjysma prej tyre kanë dhimbje të shkaktuar nga problemet me zemër, ndërsa te gjysma tjetër dhimbjet nuk kanë origjinë nga zemra.

⭕️ Karakteristikat që tregojnë se dhimbja e juaj e gjoksit mund të jetë shumë serioze dhe si e tillë është tregues që duhet të kërkoni sa më shpejt ndihmë mjekesore janë si në vijim:
➡️ Ju jeni mbi 40 vjec dhe keni disa nga faktorë të rrezikut për sëmundje të zemrës si psh jeni duhangji, keni mbipeshë trupre, keni yndyrna të larta në gjak, dikush në familjen tuaj tani më është i diagnostikuar me sëmundje të zemrës apo ju vuani nga diabeti).
➡️ Dhimbja juaj shfaqet prapa drrasës së gjoksit me karakter shtrëngues, rëndues apo djegës.
➡️ Dhimbja juaj shoqërohet më plogështi trupore, djerësitje të ftofta, mundim për vjellje, frymëzenje, marramendje apo humbje të vetëdijes.
➡️ Dhimbja përhapet kah dora e majte, qafa, shpina apo nofulla.
➡️ Është një dhimbje e tillë që e perjetoni për herë të parë në jetën tuaj.
➡️ Dhimbja juaj shkon duke u rritur në intensitet dhe zgjat më shumë se 15 minuta.
➡️ Dhimbja e gjoksit që shfaqet në aktivitet fizik dhe pushon pas ndërprerjes së aktivitetit fizik.

ℹ️ Për ta zbuluar shkaktarin dhe seriozitetin e dhimbjes suaj të gjoksit mjeku u juaj do të bëjë disa ekzaminime siq janë: EKG, analiza gjakut, rentgeni i gjoksit, stress testi (ergometria), ekokardiografia apo edhe koronarografia. Varësisht nga rezultati edhe trajtimi pastaj do të jetë adekuat.

Dr.Gëzim Berisha Kardiolog

Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Skandaloze: Injeksionet dhe infuzionet që shkruhen në Ordinanca private po administrohen në ambulanta shtetërore

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Të jesh mjek, mësues, profesor, gjykatës, inxhinier në Kosovën tonë!!!

Sërish specializantët ankohen se nuk janë paguar

Kirurgu shqiptar zbulon instrumentin e veçantë i cili do të përdoret në tërë botën

Onkologu Ilir Kurtishi shkruan rreth kancerit të gjirit

Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK

Kirurgu shqiptar ndër 100 Kirurgët më të mirë të botës

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Onkologu Ilir Kurtishi shkruan rreth kancerit të gjirit

Dhënie enorme e injeksioneve dhe infuzioneve në Qendra të Mjekësisë Familjare

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë