Skip to main content
Protected by Copyscape

Ja si t'i mbroni sytë e fëmijëve tuaj!

Fëmijët, Sytë e fëmijëve, Fëmijët sytë, Syri i fëmijëve keshilla, Keshilla dhe Kuriozitete

Fëmijët dhe teknologjia janë pothuajse të pandashëm në këtë kohë. Qoftë për qëllime edukative apo thjesht për argëtim, fëmijët po shpenzojnë një pjesë të mirë të ditës “para ekranit” duke shikuar ekranin e kompjuterit, të tabletit, telefonit apo pajisjeve të tjera digjitale.
Nuk është reale të mendohet se fëmijët do të ndalojnë së përdoruri teknologjinë moderne. Fatmirësisht, ka disa gjëra të thjeshta që mund t’i bëni për të zvogëluar rrezikun e problemeve të shikimit te fëmija juaj, të shkaktuara nga përdorimi i gjatë i kompjuterëve apo pajisjeve digjitale.
Nxisni pushime të shpeshta vizuale
Gjëja më e mirë që mund të bëni është që t’i bëni fëmijët tuaj që çdo 20 minuta të largojnë sytë nga ekrani dhe të shikojnë diçka që është më larg për rreth 20 sekonda. Kjo detyrë e thjeshtë relakson përqendrimin dhe muskujt e syve dhe zvogëlon rrezikun e shumë simptomave të tendosjes së syrit.
Mbroni sytë e tyre nga drita e kaltër
Mbrojtja e syve të fëmijëve tuaj nga drita e kaltër që vjen nga drita e diellit dhe pajisjet digjitale është një veprim i mençur. Jashtë, syzet e polarizuara janë mbrojtësi më i mirë nga drita e kaltër dhe reflektimi dhe bllokojnë rreth 90 përqind apo më shumë të dritës së kaltër të dëmshme të diellit. Për t’i vënë brenda dhe jashtë, lentet fotokromike janë një zgjedhje e shkëlqyer.
Caktoni një orar pa përdorim të medias
Akademia Amerikane e Pediatrisë këshillon prindërit që të caktojnë orare gjatë të cilave nuk do të përdoren mediat për çdo ditë në mënyrë që ta prishin përqendrimin e fëmijëve të tyre në pajisjet digjitale dhe të shpenzojnë kohë si familje. Gjatë kësaj kohe do të zvogëlohet lodhja e syve dhe ekspozimi ndaj dritës së kaltër.
Caktoni kontroll vjetor të syve
Në fund, caktoni një kontroll të gjerë të syve për fëmijët tuaj para se ta fillojnë vitin shkollor. Përveç se siguroheni në këtë mënyrë që sytë e fëmijëve tuaj janë të shëndetshëm dhe shohin mirë, mjeku i syve mund të bëjë disa teste speciale dhe të ofrojë disa sugjerime specifike për të zvogëluar rrezikun dhe simptomat e tendosjes së syrit nga pajisjet digjitale.


Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Shqiptarja përfundon mjekësinë me notë 10, Gjermania do ta marrë në punë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Skandaloze: Injeksionet dhe infuzionet që shkruhen në Ordinanca private po administrohen në ambulanta shtetërore

Njihuni me shkencëtarin shqiptar të neurologjisë në SHBA

Keni variçe në këmbë? Përdorni këto metoda për uljen e tyre

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Të jesh mjek, mësues, profesor, gjykatës, inxhinier në Kosovën tonë!!!

Ja pse Vitamina B12 është e rëndësishme për organizmin tuaj!

Këtë vit do të hapen dy konkurse për specializime në QKUK

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Shqiptarja përfundon mjekësinë me notë 10, Gjermania do ta marrë në punë

Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK

Kirurgu shqiptar ndër 100 Kirurgët më të mirë të botës

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Skandaloze: Injeksionet dhe infuzionet që shkruhen në Ordinanca private po administrohen në ambulanta shtetërore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë