Skip to main content
Protected by Copyscape

Keni variçe në këmbë? Përdorni këto metoda për uljen e tyre
Variçet janë zgjerim i venave sidomos të këmbëve që shihen te gratë, sidomos tek ato që punojnë në këmbë.
Të sëmurët kanë shpesh të kruajtura dhe mbingjyrosje të lëkurës si e mavijosur. Duhet mënjanuar patjetër qendrimi në këmbë, ose pas pune duhet të shtriheni sa të mundni, duke i vendosur këmbët lart.
Të bëhet masazh i këmbëve, të mënjanohet kapsllëku, ushqimet e rënda, dhjamosja e tepërt, të bëhet stërvitje dhe kalitje me ujë të ftohtë, të lyhen vendet verorikoze me pomade për ta zhdukur.
Mjekime popullore
1. Merrni 1 litër uthull dhe disa fletë hudhrash. I zieni mirë sa të bëhen si llapa, që të vendoen mbi variçe.
Pas kësaj merrni 100 gr vaj ulliri, 4 të verdha vezësh, 50 gr naftë, 1 lugë gjelle me kripë, 1 filxhan uthull. I zieni sa të bëhet pomadë. Me këtë bëni masazh në formë fërkimi të lehtë 4-5 herë në ditë.
2. Merrni 2-3 boçe selvie. Pritini feta feta dhe i fusni në një kavanoz me 300 ml alkool 75 gradë, për 4-5 orë. Si e nxirrni nga alkooli e vendosni sipër variçeve duke e mbajtur për 24 orë të fashuar në këmbë.
Duhet të vazhdoni deri në përmirësimin e plotë, 7-10 ditë. Gjatë vendosjes së fetave të boçes së selvisë në këmbën e sëmurë, jo vetëm qetësoni dhe përmirësoni dhimbjet, por damarët e ngritur zhduken gradualisht, kur janë në fazën e parë ose të mesme.
3. Për variçet përdoren fashatura elastike, ose çorape llastiku. Vendosen në shtrat në mëngjes, kur më përpara ngrihet këmba lart për disa minuta rresht. Fashatura elastike është më e mië se çorapet e llastikut.Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Zbulohet sa është vlera e pagave që marrin infermierët e Kosovës në Gjermani

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

QKUK dhe Spitalet Rajonale me mungesë të Anesteziologëve

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Të punosh si Mjek në Kosovë!

Kjo nënë kosovare i krahason mjekët dhe infermierët në Neonatologji me engjëj

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Ikja e mjekëve nga Kosova dhe mosha mesatare e mjekëve të mbetur në Kosovë

Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Skandaloze: Mjekët e Klinikës Emergjente kujdestarojnë 12 orë por paguhen për 24 orë

Në QKMF dhe Emergjencë (Mjekësi Familjare) shkelen të drejtat e punëtorëve

Ikja e mjekëve nga Kosova dhe mosha mesatare e mjekëve të mbetur në Kosovë

Zbulohet sa është vlera e pagave që marrin infermierët e Kosovës në Gjermani

Të punosh si Mjek në Kosovë!

Kjo nënë kosovare i krahason mjekët dhe infermierët në Neonatologji me engjëj

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Mjeku shqiptar me 112 punime shkencore dhe gjashtë tekste universitare të publikuara

Dr. Gupta thotë, Askush nuk duhet të vdesë nga kanceri përveçse nga pakujdesia