Skip to main content
Protected by Copyscape

Prof.Dr.Tritan Kalo:Stop dhunës ndaj bluzave të bardha dhe të gjithë personelit mjekësorShkruan: Prof.Dr.Tritan Kalo

STOP DHUNËS ndaj bluzave të bardha dhe të gjithë personelit mjeksor….JU keni përballë motrat dhe vëllezërit tuaj dhe jo “armiqtë tuaj”..…UNË e kuptoj se POLITIKA në këto 28 vite të tranzicionit DEMON-KRATIK, qëllimtazi e ka adresuar mërzitjen nga hallet e juaja të shumta ndaj nesh, POR mos u bëni pre e kësaj politike të prapshtë….Ne NUKU jemi përgjegjës për hallet tuaja ekonomike e sociale, sepse vetë NE ndajmë të njejtat shqetsime mes nesh si edhe ju….Jemi edhe ne familjarë dhe jetën e përballojmë si të gjithë shqiptarët… Nëse keni nevojë të mjekoheni, me këtë ritëm dhune që keni nisur të ushtroni ndaj NESH, një ditë do të përfundoni për ndihmë te NALLBANI ose në Klinikat e Veterinerëve, ku trajtohen gjallesa të tjera, por jo “Homo sapiens”….Vetëm në një ditë mbi 800 individë paraqiten për ndihmë në Urgjencat e QSUT-së, pa llogaritur qindra e qindra konsulta specialistike….Po në rang Repubilke sa nevojtarë paraqiten në Poliklinikat e lagjeve e të Fshtarave, si dhe në Spitalet Rajonale e ato Bashkiakë,  me mijra e mijra….EDHE kur shteti u shkërmoq plotësisht në 1997, të vetmit që ishin në krye të detyrës ishim NE, mjekë, infermjerë dhe laborantë…..Shërbimi mjeksor i urgjencës apo jo, ka rregullat e veta të dhënies së ndihmës mjeksore dhe nuk është han me shumë porta…..Mes nesh mundet të ketë edhe individë jo të ndërgjegjëshëm, por mosdakordësitë me ta zgjidhen vetëm e vetëm në institucionet përkatëse, dhe jo me dhunë….NËSE ne nuk ju shërbejmë nisur nga MOSRESPEKTI  e  MOSMIRËNJOHJA e juaj, MOS do t’ju shërbejnë dhe do t’ju mjekojnë deputetët, gjykatësit, prokurorët, ministrat, punonjësit e administratës publike lokale apo qëndrore…MOS na detyroni t’ju lëmë pa ju shërbyer, një, dy, tre apo më shumë ditë, sepse edhe ne kemi përgjegjësi për punën tonë dhe kemi jo pak shqetsime mbi  shpatullat tona  si mjekë, infermjerë apo  laborantë…..Spitalet duhet të konsiderohen sikundër Parlamenti dhe Zyrat qëndrore të Shtetit, ndaj ato edhe duhet të ruhen e sigurohen si të tilla.....SHPRESOJ se "il poppolo Albanese" do të mundet të reflektojë në kohën dhe në masën e duhur, sepse EDHE durimi e mirëkuptimi ynë e ka një kufi !!!
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani

Mjekët tanë janë të mirë: Nuk ka dallim mes sektorit Publik dhe atij Privat në Shëndetësi

A i kanë fajet mjekët që nuk po bëhet koalicioni VV-LDK?

Ja çka bëjnë sindikatat për ligjin e pagave

Ja kush është trupi i të vdekurit i cili po qëndron në QKUK që 8 ditë

Terapia 3D po vazhdon në Qendrat e Mjekësisë Familjare dhe Urgjencë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët

Ja çka po bëjnë pacientët me Urgjencën dhe Emergjencën!

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani

Nga 1 janari paga më të larta për 10 për qind në arsim dhe shkencë

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat