Skip to main content
Protected by Copyscape

Të bëhesh INFERMIERKaq e thjeshtë?! Mbaron një shkollë, bën një konkurs, mbaron sërish një shkollë, vesh një bluzë të bardhë dhe ja, ditën tjetër, pas firmës brenda një kartoni, je INFERMIER. Nuk duhet ta mendojë kush se është kaq e thjeshtë. Aspak. Të jesh INFERMIER nuk ke vetëm profesionin e INFERMIERIT, Ti je edhe matematicien, do të llogaritësh të gjitha mundësitë, të gjitha të njohurat dhe të panjohurat. Ti je edhe gjuhëtar, do të gjesh fjalët më të bukura, më të ëmbla, më të dashura, më të thjeshta për çdo pacient. Ti je edhe psikolog, duhet të përshtatesh, duhet ta dëgjosh me durim pacientin e frikësuar dhe duhet t’i flasësh hapur pacientit të ndrydhur. Ti je edhe inxhinier, sepse nesër do të ndërtosh, do të rregullosh, do të sistemosh. Ti je edhe avokat, mbrojtja që i siguron ti njeriut nuk ka të krahasuar me asnjë mbrojtje ligjore. Por duhet të jesh edhe koleksionist, çdo ide e hedhur në një copë letër të zhubravitur, çdo studim i lënë përgjysmë, çdo arritje, çdo sukses, çdo dështim, çdo fjalë dhe germë që ka lidhje me mjekësinë, duhet të jetë në sirtarin tënd. Ti duhet të jesh edhe specialist IT, kompjuteri do të jetë jo pak herë baza e punës tënde, biblioteka jote. Dhe, mbi të gjitha, do të duhet të studiosh fort, të dëgjosh mprehtë, të kuptosh saktë, të pyesësh shumë, të lexosh edhe kur fle, me qëllim që të synosh të bëhesh INFERMIER. Studentëve të rinj u duhet injektuar ambicia edhe kur nuk kanë, edhe kur e kanë me pakicë. Ambicia për të qenë luftëtarë kundër së panjohurës dhe fitues ndaj së pamundurës.

loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Seksologu kosovar flet për vdekjet e të moshuarve në motele

Terapia 3D po vazhdon në Qendrat e Mjekësisë Familjare dhe Urgjencë

Sukseset e një doktori shqiptar: Astma, shkaktarët, simptomat dhe trajtimi i sëmundjes!

Sulmohet me eksploziv QMKF-ja në Pejë, tronditen mjekët

Ja kush është trupi i të vdekurit i cili po qëndron në QKUK që 8 ditë

Dr.Gazmend Bojaj në mesin e 100 mjekëve më të mirë të familjes në botë

Më mirë këtu atje? Flet mjeku kosovar, i cili qe 10 vjet punon në Gjermani

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë

Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Ja çka po bëjnë pacientët me Urgjencën dhe Emergjencën!

Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Nga 1 janari paga më të larta për 10 për qind në arsim dhe shkencë

2019: Katër mjekë të njohur e lanë QKUK-në për shkak të problemeve menaxheriale

Kushtetuesja mund të kërkojë amandamentimin e Ligjit për Paga

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat