Skip to main content
Protected by Copyscape

Thënie për shëndetinKjo jetë është një spital ku çdo pacient ka dëshirë të zjarrtë për të ndryshuar shtretër. Charles Baudelaire

- Të rinjtë kërkojnë dashuri, para, shëndet. Një ditë ata do të thonë: shëndet, para, dashuri. Paul Lefevre Geraldy

- "Në botën e sotme janë investuar 5 herë më shumë për ilaçe për paaftësinë e meshkujve dhe silikonin për gratë sesa për trajtimin e Alzheimer.
Në pak vite do të kemi gra të moshuara me gjinj të mëdhenj dhe burra të moshuar me një penis të fortë, por asnjëri prej tyre nuk do të kujtojë se për çfarë u nevojitet."

- Përbërësit e zakonshëm të shëndetit të mirë dhe jetëgjatësisë janë: Humori i mirë, ajri i freskët, jo punë të rëndë, dhe pak ankth.

- Para se të kurosh dikë, pyete nëse është i gatshëm të braktisë të gjitha ato që e bëjnë të sëmuret.


- Më tregoni një të shëndetshëm dhe do t'ua shëroj. Karl Jung

- Mjekët janë ata që japin ilaçe për të cilat dinë pak, për të kuruar sëmundje të cilat ata dinë më pak, në pacientët për të cilët nuk dinë asgjë.

- Kushdo që shkon në psikiatri, duhet ta vizitojë mjeku.

- Mjeksia: "paratë tuaja dhe jetën tuaj". Karl Kraus

- Sëmundja është mjeku më bindës. Në mirësinë dhe urtësinë japim vetëm premtime. Në dhimbje bindemi. Marcel Proust

- Dhurata më e madhe është shëndeti. Pasuria më e madhe është kënaqësia. Dhe marrëdhënia më e mirë është besimi. Buda

- Burimi i stresit është në të ardhmen. Në qoftë se ju mund të mbani të ardhmen larg nga mendja juaj, ju mund të harroni shqetësimet tuaja.


- Vendosa të jem i lumtur sepse bën mirë për shëndetin.

Njeriu ka nevojë për vështirësi. Ato janë të nevojshme për shëndetin.

Nëntë nga dhjetë mjekë pajtohen se një në dhjetë mjekë është budalla.

Një operacion nuk është kurrë i pavlefshëm. Mund të mos përfitojë pacienti, por gjithmonë përfiton kirurgu.

Kur shumë trajtime rekomandohen për një sëmundje, kjo do të thotë se nuk mund të shërohet.

Dieta ushqimore na sjell shëndetin e trupit, largimi nga njerëzit, qetësinë e shpirtit.

Mendoni në mëngjes. Veproni në mesditë. Hani në mbrëmje. Fli gjatë natës.

Tendenca për të shmangur përballjen me problemet tona dhe barrën emocionale të dhimbjes, është baza primare për të gjitha sëmundjet mendore.

Temperamenti i qetë vjen nga një organizëm i shëndetshëm. Mendja e ndritur, e gjallë, e mprehtë, e saktë, vullneti i qetë dhe i matur, pra ndërgjegjia e mirë,

janë privilegje që as pasuria, as pozita shoqërore nuk mund t'i japin.

- Lumturia nuk është asgjë më shumë se një shëndet i mirë dhe kujtesë paciente.

- Spitali nuk është vendi përshtashëm për të qenë i sëmurë.

Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr.Sami Uka: Grevë? Kundër kujt?

Kirurgët ishin të parët që e kuptuan mashtrimin e madh që po bëhej me ligjin e pagave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Skandaloze: Shnetëza sulmon Drejtorin e Radiologjisë, Dr.Bujar Gjikollin pa asnjë arsye ose të drejtë ligjore

Ligji për Pagat: Doktorët të premtën në grevë!

Dr.Arbër Morina: Kirurgët nuk janë në grevë

A do të dalin pagat me rritje: Vjen përgjigja nga Ministria e Financave

Ministria e Financave tregon kur do të ekzekutohen pagat me rritje

Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje

Mosha mesatare e punëtorëve shëndetësorë në Kosovë ka shkuar në 57 vjeç

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Basri Sejdiu: Sot fillon zbatimi i Ligjit të ri të Pagave, përfituesit më të mëdhenjë do të jenë profesionistët shëndetësor.

Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Kryesindikalisti i shëndetësisë: Priten veprime të paparashikueshme nga Sindikatat!

Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje

Dr.Sami Uka: Grevë? Kundër kujt?

Kirurgët ishin të parët që e kuptuan mashtrimin e madh që po bëhej me ligjin e pagave

Të punosh si Mjek në Kosovë!

Sot mbetëm me turp, ata na thonë “vëllezër e motra”, po ne si i trajtojmë “kosovarët”?

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat