Skip to main content
Protected by Copyscape

Dr.Desaret Murati: Aftet (ulçerat) e gojës,mjekimi i tyre shtëpiakAftet apo ulçerat që shfaqen ne buzë,dhe në mukozën e mbrendshme të gojës,( foto ilustrim),janë të shpeshta në praktikën e përgjithshme mjeksore.Ato karakterizohen me dhimbje të forta,nganjeherë me temperaturë,dhe diskomfort të përgjithshëm trupor.Janë të vështira për tu mjekuar,sepse etiologjia e tyre deri më sot nuk njihet mirë.

Dr.Desaret Murati: Aftet (ulçerat) e gojës,mjekimi i tyre shtëpiak


Aftet shfaqen më shpesh tek të rinjtë.Paradoksale është se tymosja e duhanit,ofron mbrojtjen e shfaqjes së tyre.

Faktorët që besohet se luajn rol,në shfaqjen e tyre janë:Stresi Psiqik,Traumat kimike dhe fizike, ndjeshmëria ndaj disa ushqimeve dhe infeksionet.

Infeksionet si Helicobacter pylori,dhe virusi Herpes Simplex janë studiuar,por nuk janë gjetur në të.

Gjithsesi janë të njohur disa viruse si HIV,që në pacientët e prekur,shfaqen afte të mëdha,dhe vështirë,për tu mjekuar.

Mjekimi i tyre është empirik,dhe mjekimi më i mirë rekomandohet:

1 Kapsule Tetraciklinë prej 250 mg të tretet në 180 ml ujë,të shpëlahet goja 4 herë në ditë,për 5 ditë.(kujdes,mos të pihet përbërja).

0.5 mg apo 5 ml Dexamethason aplikoni drejtpërdrejt në afte me një pambuk të pastër çdo 12 orë.

Lidokainë 2%  apliko drejtpërdrejtë në afte (në rastet e dhimbjeve të mëdha)

Zink suplemente  4 deri 5 herë në ditë.

Vitamin C 500 mg 1 tabletë 4 herë në ditë.

Vitamin B kompleks 1 tabletë 4 herë në ditë.

Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Sot më shumë çmohen botoxet e analfabetët sesa të bësh 30 vite shkollim

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Sulmi qyqar ndaj Dr.Sefedin Fazliut i cili është një doktor shembullor

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Mjekja që la vendin për Gjermaninë, tregon për kushtet e punës dhe sa paguhet ajo

Dhuna ndaj mjekëve dhe infermierëve është e papranueshme dhe e patolerueshme

Pa shërbime emergjente shëndetësia Kosovare do të kolapsojë për 2 orë.

Qeveria të shpallë alarmin SOS, rrezikohemi të mbetemi pa mjekë

Mos i vlerësoni mjekët si terrorist

E konfirmon doktori i Kombëtares së Kosovës: Ademi dhe Rama më sulmuan fizikisht në Gërmi

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Kurti paralajmëron mjekët : O privat o në të shtetit

Sot më shumë çmohen botoxet e analfabetët sesa të bësh 30 vite shkollim

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Specialisti i Reumatologjisë që ka diplomuar dy herë në Mjekësi

Sulmi qyqar ndaj Dr.Sefedin Fazliut i cili është një doktor shembullor

Ja çka do të ndodh nëse nuk fillon zbatimi i ligjit për paga

Ja nga cili muaj do të zbatohet ligji për paga në sektorin publik

Kush do të pësojë nga Ligji për pagat

Tejrritje e kërkesave së mjekëve dhe infermiereve për të ikur nga Kosova

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat