Skip to main content
Protected by Copyscape

Hipnoza regresive apo prapavajtesHipnoza regresive apo prapavajtes eshte nje teknik eksperimentale e perdorur brenda nje psikoterapie.

Transi hipnotik ne kete rast mund te favorizoje ne rekuperimin e memories, ngjarjeve, traumave psikike te cilat iu riferohen nje te shkuare te afert apo te larget.

Hipnozen, mund ta indentifikojm edhe si nje strument ; si nje lente fokale e cila mund te perdoret per te zmadhuar ngjarje , dukuri, permbajte, simbolizma apo gjuhe jokonshe.

Kjo eshte metodologia me e shpejt per te nxjerr nga jokoshenca mendime, fakte apo cdo gje qe mund te kete shkaktuar turbullime, qe ne te perbashken te tyre mund te perfaqsojne shkaqet e problemeve psikologjike aktuale.

Personit ne hipnoze i jepen gradualisht sygjerime nga mjeku apo psikologu per tu kthyer mbas ne kohe ne kerkimin e shkakut te problemit te tij.

Edhe pse ne gjendjen hipnotike dalin apo shfaqen edhe nje here ato momente te harruara , keto te fundit mund te ndikojn akoma negativisht tek personi duke i krijuar probleme psikologjike.

Ndersa shume here te tjera raste qe edhe pse mund ti kujtojm lehte ne nje gjendje normale, por qe keto nuk kane qene te elaboruara emotivisht atehere edhe keto do te ndikonin negativisht duke u shfaqur ne forma ansie apo sjellje negative tek personi.

Ne keto raste hipnoza mund te liroj emocione negative te mbetura te “paralizuara” ne jo-koshencen(inkoshencen).

Keto kthime ne te shkuaren me ane te hipnozes jane shume te rendesishme per kerkime te metejshme drejt gjetjes se motivimeve e konflikteve qe mund te ndikojne negativisht ne medjen e personit.

Edhe pse kjo teknik eshte nje nga me te perdorurat, shume mjek (psikologe) jane te mendimit se hipnoza regresive krijon kujtime jo te verteta, duke i dhene mundesine mendjes humane

Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Të jesh mjek, mësues, profesor, gjykatës, inxhinier në Kosovën tonë!!!

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Sërish specializantët ankohen se nuk janë paguar

Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam

Kirurgu shqiptar zbulon instrumentin e veçantë i cili do të përdoret në tërë botën

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Onkologu Ilir Kurtishi shkruan rreth kancerit të gjirit

Dr.Desaret Murati: inhibitorët e pompës protonike prolongojnë diagnostikimin e kancerit të lukthit

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK

Kirurgu shqiptar ndër 100 Kirurgët më të mirë të botës

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Onkologu Ilir Kurtishi shkruan rreth kancerit të gjirit

Dhënie enorme e injeksioneve dhe infuzioneve në Qendra të Mjekësisë Familjare

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë