Skip to main content
Protected by Copyscape

Ligji për Sigurime Shëndetësore mbeti vetëm në letër


Ligji për Sigurime Shëndetësore mbeti vetëm në letër, Sigurimet shendetesore


Shoqata për të drejtat e pacientëve i është drejtuar kryeministrit Ramush Haradinaj për t`ia përkujtuar dështimin e implementimit të Ligjit për sigurime shëndetësore.

“Miratimi i këtij Ligji, ishte një shpresë për qytetarët e vendit, që pos sëmundjeve që ju kanosen, të mos kenë edhe hallin e sigurimit të mjeteve financiare për trajtimin e këtyre sëmundjeve. Por, fatkeqësisht qeveritë para jush dështuan në implementimin e këtij Ligji, gjë që përbën një shkelje kolektive të të drejtave elementare të njeriut. Veç kësaj, mos implementimi i këtij Ligji, ka bërë që reforma në shëndetësi të bllokohet, për më keq të ketë një regres prapa. Kjo nënkupton rrënimin e Sistemit të Integruar të Informimit Shëndetësor”, thuhet në letrën e tyre.

Më tutje PRAKU-u në reagim thotë se me këtë trend të përgatitjeve për implementimin e Ligjit të Sigurimeve Shëndetësore, edhe ‘Qeveria Haradinaj’ nuk do t`ia dal me implementim.

“Kësisoj, qytetarët e Kosovës do të mbesin edhe gjatë qeverisë tuaj nën mëshirën e portaleve duke kërkuar ndihmë për trajtimin e sëmundjeve. Arsye kryesore që ne mendojmë pse nuk po implementohet ky Ligj, mendojmë se ka qenë dhe mbetet mungesa e vullnetit që qeverive të deritanishme, duke përfshirë edhe këtë aktuale”, thuhet në letrën e PRAK-ut.

Shoqata për të drejtat e pacientëve ‘PRAK’ thotë se qytetarët e Kosovës sigurinë shëndetësore e kanë më të rëndësishme se agjendat evropiane, ato të dialogut apo kufijve. PRAK-u i ka kërkuar kryeministrit Haradinaj që të angazhojë të gjitha dikasteret përkatëse qeveritare për përshpejtimin e përgatitjeve të këtij procesi.

Ligji për sigurimet shëndetësore është miratuar në vitin 2007 dhe asnjëherë nuk ka hyrë në fuqi, sepse atëherë nuk ishte nënshkruar nga shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë.
Pas një kohe ky ligj ishte tërhequr për shkak të implikimeve buxhetore me rekomandime të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar.

Dita e 10 Prillit sot shënon pesë vjetorin e miratimit të Ligjit të paimplementuar të sigurimeve shëndetësore.
Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë

Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani

Gjermani: profesioni i mjekut më i paguar, paga shkon deri 120 mijë euro në vit

SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi

Pse Oda e Mjekëve nuk reagon ndaj deklaratës së Milaim Zekës?

Të punosh si Mjek në Kosovë!

Dhunon mjekun, arrestohet 32 vjeçari

17 orë pa ndërprerje! Kardiokirurgu shqiptar realizon operacion të rrallë në Londër

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Kurti paralajmëron mjekët : O privat o në të shtetit

Sot më shumë çmohen botoxet e analfabetët sesa të bësh 30 vite shkollim

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë

Sulmi qyqar ndaj Dr.Sefedin Fazliut i cili është një doktor shembullor

Ja çka do të ndodh nëse nuk fillon zbatimi i ligjit për paga

Ja nga cili muaj do të zbatohet ligji për paga në sektorin publik

Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat