Skip to main content
Protected by Copyscape

Përgjimi: "vëzhgimi" nga largJemi ne shekullin e 21: ky shekull ku teknologjia mbizoteron dhe na percjell ne vete ate... "dimensionin" e TEKNOLOGJISE

Me ane te teknologjise, shume gjera behen te mundura, te gjithe e dime kete. Megjithate, teknologjia aq sa eshte e nevojshme, eshte edhe e rrezikshme dhe e demshme! Gjithekush, qe nga femijet e ketij brezi, qe e cojne kohen me telefonat e tyre celulare gjate gjithe dites, pa e menaxhuar kohen, e deri tek te gjithe ne te tjeret, teknologjia mund te kete ndikuar ne shume raste per keq.

Teknologjia ka ndikuar kaq shume ne jetet tona, duke na perparuar por edhe... sigurisht qe ka te keqija! Ky perparim kaq i madh i teknologjise, ka bere te mundur cdo gje! Sot, fale kesaj "teknologjise se perparuar", jane te mundura shume "alternativa" dhe kategori pergjimi, sidomos nga hakerat, personat me aftesi te perparuara informatike, komjuterike etj. Hakerat e sherbimeve te fshehta dhe hakerat e ndryshem si "Black Hat Hackers" apo "Red Hat Hackers" te cilet u perkasin te ashtuquajturit "Dark Web" (shqip Rrjeti i Erret) i cili eshte rrjeti apo webi me i rrezikshem dhe me i panjohur, qe eshte "streha" e hakerave me te rrezikshem.

Menyrat e pergjimit nepermjet teknologjise jane nga me te ndryshmet. Nje nder keto menyra, jane kamerat: qe nga kamerat ne vendet publike ose dhe kamerat e sigurise, e deri tek kamerat ne telefonat celulare. Hakerat e perparuar, e kane te thjeshte te "sundojne" celularin apo kompjuterin tuaj, duke ju monitoruar juve nepermjet kameres se pajisjes suaj. Pergjime te tilla, i bejne te mundur hakerave te monitorojne momente te ndyrshme te dites suaj, dhe sigurisht, nepermjet kameres, edhe momentet tuaja intime.
Dikur, u shfaq nje informacion, se ne tualetet publike dhe tualeteve te restoranteve, mbaheshin kamera, filmimet e te cilave "shiteshin" tek perdoruesit e "Deep Web" ("Rrjeti i thelle" i internetit). Sic thashe, hakera te ndryshem "profesioniste" mund tju monitorojne juve direkt kur ju jeni duke perdorur pajisjen tuaj. Ne vitin 2014, disa hakera te kategorise "Red-Hat hackers", arrinin serverin e pajisjes se dikujt, duke marre IP e pajisjes se nje X personi nga adresa e tij ne nje rrjet social, e me pas keta hakera arrinin te kishin te mundur, te kontrollonin file-t (skedaret dhe materialet e pajisjes) si dhe te monitoronin kameren e pajisjen LIVE dhe i "shisnin" keto materiale dhe monitorimin e kameres ne Deep Web, duke bere te mundur qe perdoruesit e tjere te "Deep Web" te blinin dhe te kishin per vete materialet dhe monitorimin e kameres live per nje periudhe te caktuar, me cmime nga $55.00 deri ne $465.00 ne varesi te kohezgjatjes.

KUJDES! Ata "sy" qe ju i konsideroni "te verber" mund t'ju vezhgojne!

Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Zbulohet sa është vlera e pagave që marrin infermierët e Kosovës në Gjermani

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion

QKUK dhe Spitalet Rajonale me mungesë të Anesteziologëve

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Kosovë

Të punosh si Mjek në Kosovë!

Ikja e mjekëve nga Kosova dhe mosha mesatare e mjekëve të mbetur në Kosovë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Të jesh a të mos jesh mjek

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Skandaloze: Mjekët e Klinikës Emergjente kujdestarojnë 12 orë por paguhen për 24 orë

Në QKMF dhe Emergjencë (Mjekësi Familjare) shkelen të drejtat e punëtorëve

Ikja e mjekëve nga Kosova dhe mosha mesatare e mjekëve të mbetur në Kosovë

Zbulohet sa është vlera e pagave që marrin infermierët e Kosovës në Gjermani

Të punosh si Mjek në Kosovë!

Kjo nënë kosovare i krahason mjekët dhe infermierët në Neonatologji me engjëj

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Mjeku shqiptar me 112 punime shkencore dhe gjashtë tekste universitare të publikuara

Dr. Gupta thotë, Askush nuk duhet të vdesë nga kanceri përveçse nga pakujdesia