Skip to main content
Protected by Copyscape

Mënyra efektive për të rritur fertilitetin te meshkujt


Mënyra efektive për të rritur fertilitetin te meshkujt

Problemet e fertilitetit janë rritur që nga dekada e kaluar kryesisht për shkak të stilit jo te shendetshem të jetesës dhe mungesës së të ushqyerit. Steriliteti nuk është gjithmonë i shërueshëm, por mund të përmirësohet duke mbështetur sistemin me strategji të ndryshme jetese. Fertiliteti është matja e aftësisë së riprodhimit pa ndihmë (të asistuar).

Pra, cilet janë faktorët kryesorë përgjegjës për të sjellë një ndryshim në fertilitetin mashkullor?
Pjelloria e dobët mashkullore pengon shanset/gjasat e konceptimit për partnerin femëror. Cilësia e spermës më pas drejton vëmendjen nëse ata mungojnë në formën e duhur ose aftësinë lëvizëse.

Mënyra efektive për të rritur shëndetin e spermës

Tani, ne do të theksojmë rëndësinë e cilësisë së spermës dhe mënyra për të rritur shëndetin e spermës përmes ushqimit dhe shtesave. Metodat bazohen në shkencën dhe janë provuar efektive në përmirësimin e pjellorisë së mashkullit.

Shtesë dietike- Acid D-Aspartik për shëndetin e spermës

Acidi D-Aspartik është i njohur për përmirësimin e pjellorisë mashkullore, pasi ka aminoacide. Mund të përmirësojë nivelet e testosteronit tek meshkujt që mund të kapërcejnë shterpësinë/jopjellorin. Është parë gjithashtu se burrat jopjellor kanë nivele më të ulëta të këtij acidi D-Aspartik në krahasim me burrat pjellorë.

Ushtrimi i rregullt

Ushtrimi është i mirë për shëndetin e përgjithshëm dhe përmirësimin e fertilitetit. Aktiviteti fizik i rregullt ka treguar nivele të rritur të testosteronit tek meshkujt, por veprimtaria e tepruar duhet të shmanget pasi kjo mund të bëjë më shumë dëm në vend të përmirësimit.

Roli i Vitaminës C

Antioksidantë janë vërejtur të tregojnë përmirësime në cilësinë se spermës. Vitamina C ndihmon për të luftuar efektet e dëmshme të stresit oksidativ në meshkuj. Vitamina C ndihmon në reduktimin e deformimeve të spermës dhe prandaj është e mirë për t'i dhënë forcë spermatozoideve.

Zvogëloni stresin dhe shihni ndryshimin

Stresi dihet se ka efekte të dëmshme në shëndetin tuaj të përgjithshëm duke përfshirë pjellorinë dhe kënaqësinë seksuale. Nivelet e zgjatura të kortizolit i cili është hormoni i stresit mund të dëmtojë nivelet e testosteronit në trup duke pasur disa efekte negative. Format e butë të ankthit duhet të trajtohen vetëm me teknika të relaksimit të cilat gjithashtu mund të ndihmojnë në lehtësimin e pjellorisë si në meshkuj ashtu edhe në femra.

Vitamina D mund të ndihmojë në përmirësimin e spermës dhe fertilitetit në përgjithësi

Mungesa e vitaminës D lidhet gjithashtu me pjellorinë e zvogëluar tek meshkujt dhe për këtë arsye është e rëndësishme të merren shtesë për ta kapërcyer atë.  Motiliteti/levizshmëria e spermës përmirësohet duke marrë shtesa të vitaminës D dhe rekomandohet që nivelet të kontrollohen nëse keni probleme të fertilitetit.

Tribulus Terrestris - përmirëson fertilitetin tek meshkujt

Kjo barishte medicinale Tribulus terrestris, i cili supozohet të ketë një sërë përfitimesh shëndetësore, duke përfshirë zvogëlimin e sheqerit në gjak dhe kolesterolin, ndryshimin e niveleve të hormoneve dhe rritjen e funksionit seksual dhe dëshirës seksuale,pra efekte te dobishme në rritjen e pjellorisë mashkullore.Vetitë e bejnë kete barishte një përbërës aktiv të shtesave që rritin pjellshmërinë mashkullore.

Zink - i mirë për shëndetin e spermës

Zinku është thelbësor për fertilitetin mashkullor pasi ndihmon në përmirësimin e cilësisë së spermës dhe rritjen e nivelit të testosteronit. Shtojcat e Zinkut mund të ndihmojnë në kapërcimin e kesaj mangësie.

Ka shumë strategji për të përmirësuar pjellorinë tek burrat, varësisht nga shkaku.  Shumë faktorë luajnë rolin e tyre në përcaktimin nëse strategjia do të funksionojë apo jo. Mundohuni të jetoni dhe hani të shëndetshëm për të shmangur sa më shumë të jetë e mundur probleme shëndetësore. Ky do të jetë hapi i parë dhe më i avancuar në përmirësimin e shëndetit tuaj të përgjithshëm.

Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë

Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani

Gjermani: profesioni i mjekut më i paguar, paga shkon deri 120 mijë euro në vit

SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi

Pse Oda e Mjekëve nuk reagon ndaj deklaratës së Milaim Zekës?

Të punosh si Mjek në Kosovë!

Dhunon mjekun, arrestohet 32 vjeçari

17 orë pa ndërprerje! Kardiokirurgu shqiptar realizon operacion të rrallë në Londër

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Kurti paralajmëron mjekët : O privat o në të shtetit

Sot më shumë çmohen botoxet e analfabetët sesa të bësh 30 vite shkollim

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë

Sulmi qyqar ndaj Dr.Sefedin Fazliut i cili është një doktor shembullor

Ja çka do të ndodh nëse nuk fillon zbatimi i ligjit për paga

Ja nga cili muaj do të zbatohet ligji për paga në sektorin publik

Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat