Skip to main content
Protected by Copyscape

Në disa Spitale Rajonale gjatë ndërrimit të pasdites dhe natës mungojnë ekzaminimet laboratorike dhe imazherike

Në disa Spitale Rajonale gjatë ndërrimit të pasdites dhe natës mungojnë ekzaminimet laboratorike dhe imazherike


Gazeta Shëndeti përmes disa burimeve brenda disa Spitaleve Rajonale ka mësuar se ekzaminimet laboratorike dhe imazherike nuk mund të realizohen në ndërrimin e pasdites dhe të natës për shkak që  me personel është i plotësuar vetëm ndërrimi i paraditës  në laboratore dhe në radiologji por jo edhe ndërrimet tjera.

Kjo gjë sipas disa burimeve tona brendaspitalore po i detyron mjekët që një pjesë të madhe të pacientëve t'i udhëzojnë për QKUK-Prishtinë e cila edhe po shkakton mbingarkesën e QKUK-së.

E njejta situatë paraqitet edhe në QKMF-të dhe Urgjencat e shumicës së qytetëve të Kosovës që po e vështirëson diagnostikimin në masë të madhe të pacientëve dhe ku mjekët po detyrohen që një numër të konsiderueshëm të pacientëve t'i udhëzojnë në Spitalet ku realizohen ekzaminimet e cekura më lartë.

Këto burime bëjnë thirrje tek institucionet përkatëse që të mundësohen ekzaminimet laboratorike dhe imazherike apo radiologjike edhe në ndërrimin e pasditës dhe ndërrimin e natës sepse do të ishte në dobi të madhe të qytetarëve dhe nuk do të shkaktonte vonesa dhe endje të panevojshme të pacientëve për në Spitalet Rajonale ose në QKUK me qëllimiz të diagnostikimit dhe mjekimit./Gazeta Shëndeti
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani

A i kanë fajet mjekët që nuk po bëhet koalicioni VV-LDK?

Mjekët tanë janë të mirë: Nuk ka dallim mes sektorit Publik dhe atij Privat në Shëndetësi

Sukseset e një doktori shqiptar: Astma, shkaktarët, simptomat dhe trajtimi i sëmundjes!

Terapia 3D po vazhdon në Qendrat e Mjekësisë Familjare dhe Urgjencë

Ja kush është trupi i të vdekurit i cili po qëndron në QKUK që 8 ditë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë

Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Ja çka po bëjnë pacientët me Urgjencën dhe Emergjencën!

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani

Nga 1 janari paga më të larta për 10 për qind në arsim dhe shkencë

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat