Skip to main content
Protected by Copyscape

Skandaloze: Dyshohet që specializantët që ikën në Gjermani paguhen edhe nga Kosova edhe nga Gjermania

Skandaloze: Dyshohet që specializantët që ikën në Gjermani paguhen edhe nga Kosova edhe nga Gjermania


Gazeta Shëndeti ka mësuar nga disa burime të saj që një numër relativisht i madh i specializantëve që kanë shkuar në Gjermani marrin pagë dyfishe pra edhe nga Ministria e Shëndetësisë së Kosovës edhe nga shteti gjerman edhe pse në Kosovë më nuk e kryejnë asnjë punë.

Kjo gjë është tejet skandaloze kur dihet se një numër i madh i specializantëve në QKUK nuk paguhen me rregull dhe nuk iu paguhen kujdestaritë ndërsa specializantët shqiptarë nga Kosova që gjenden në Gjermani marrin pagë të rregullt nga Kosova(edhepse nuk gjenden fare në QKUK) dhe nga Gjermania. 

Në vit marrin rreth 7000 euro edhepse nuk e kryejnë asnjë punë në QKUK sepse e kanë lëshuar vendin dhe kanë ikur për specializim në Gjermani ku marrin pagë rreth 40000 euro në vit.

Pra buxhetit të Kosovës po iu bëhen humbje me mijëra euro për punë që nuk kryhen fare në Kosovë por në Gjermani.

Gazeta Shëndeti nga disa burime brenda Ministrisë së Shëndetësisë ka mësuar se këtë vit do të hapen dy konkurse për specializime në QKUK ku njëri do të jetë për specializime në Mjekësi Familjare dhe tjetri për lëmi tjera. 

Sesi do të arrijë që Ministria e Shëndetësisë t'i mbuloj shpenzimet për specializantë mbetet të shihet. 

Përndryshe specializantët që tani gjenden në QKUK vazhdimisht kanë probleme me pagesa të kujdestarive dhe pagës dhe në emailin e  Gazetës Shëndeti kanë arritur me dhjetëra emaila nga dërgues të ndryshëm të cilët ankohen që nuk po iu paguhen kujdestaritë dhe paga me rregull.Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Sot më shumë çmohen botoxet e analfabetët sesa të bësh 30 vite shkollim

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Sulmi qyqar ndaj Dr.Sefedin Fazliut i cili është një doktor shembullor

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Mjekja që la vendin për Gjermaninë, tregon për kushtet e punës dhe sa paguhet ajo

Dhuna ndaj mjekëve dhe infermierëve është e papranueshme dhe e patolerueshme

Pa shërbime emergjente shëndetësia Kosovare do të kolapsojë për 2 orë.

Qeveria të shpallë alarmin SOS, rrezikohemi të mbetemi pa mjekë

Mos i vlerësoni mjekët si terrorist

E konfirmon doktori i Kombëtares së Kosovës: Ademi dhe Rama më sulmuan fizikisht në Gërmi

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Kurti paralajmëron mjekët : O privat o në të shtetit

Sot më shumë çmohen botoxet e analfabetët sesa të bësh 30 vite shkollim

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Specialisti i Reumatologjisë që ka diplomuar dy herë në Mjekësi

Sulmi qyqar ndaj Dr.Sefedin Fazliut i cili është një doktor shembullor

Ja çka do të ndodh nëse nuk fillon zbatimi i ligjit për paga

Ja nga cili muaj do të zbatohet ligji për paga në sektorin publik

Kush do të pësojë nga Ligji për pagat

Tejrritje e kërkesave së mjekëve dhe infermiereve për të ikur nga Kosova

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat