Skip to main content

Skandaloze: Mjekët e Klinikës Emergjente kujdestarojnë 12 orë por paguhen për 24 orë


Skandalet nuk kanë të ndalur në Klinikën Emergjente. Në redaksinë tonë kanë arritur informacione të cilat paraqesin skandalin e rradhës në këtë klinikë ku mjekët kujdestarojnë 12 orë por në fletore të kujdestarive e shkruajnë 24 orë pra 12 orë paguhen më shumë edhe pse nuk punojnë fare 12 orë tjera por marrin pare duke qëndruar në shtëpi. 

Edhe më skandaloze është se në fletore figuron se kujdestarojnë 13 mjekë ndërsa në Klinikë mund t'i gjesh 3 deri 4 mjekë.  

Akoma më skandaloze është se infermierët dhe infermieret paguhen 20 euro si ditëve të punës poashtu edhe ditëve të fundjavës dhe kryejnë punë të madhe në këtë klinikë dhe në fakt e "mbajnë gjallë" këtë Klinikë por përkundrazi ata ose ato nënçmohen dhe kërcënohen çdo ditë. Kjo është një padrejtësi skandaloze, e tmerrshme dhe alarmante që po iu bëhet infermierëve.

Në redaksinë tonë kanë arritur informata se të dhënat mund të verifikohen lehtësisht nga evidentimet me kartela në hyrje-daljet digjitale ku të gjithë mjekët e Klinikës Emergjente figurojnë se kujdestarojnë 12 orë ndërsa në fletoret e kujdestarive e shkruajnë 24 orë. Pra një tmerr dhe një skandal i skëterrshëm ku buxheti i Kosovës po dëmtohet padrejtësisht për punë 24 orëshe të cilat në fakt janë 12 orëshe.

Poashtu redaksia jonë është informuar nga shumë burime tjera se edhe pse Mjekët Emergjentë paguhen nga buxheti i Kosovës për triazhimin e rasteve Ortopedike dhe Kirurgjike ata në fakt nuk e kryejnë fare këtë punë por këtë punë ua ngarkojnë padrejtësisht Ortopedëve dhe Kirurgëve të cilët në fakt nuk janë punëtorë dhe as kujdestarë të Emergjencës dhe nuk paguhen për triazhimin e pacientëve por vetëm për rastet që vërtetë janë Ortopedike ose Kirurgjike. Pra 13 mjekët  e Klinikës Emergjente paguhen edhe për triazhimin e rasteve por në fakt nuk e bëjnë asnjëherë dhe kështu e "vjedhin" ose e dëmtojnë buxhetin e Kosovës i cili edhe ashtu është skajshmërisht i vogël. 

13 mjekë paguhen për dy dhoma për dhomën e reanimimit dhe për dhomën e sëmundjeve të brendshme ndërsa edhe pse paguhen për dhomën e Kirurgjisë dhe për dhomën e Ortopedisë ata dhe ato kurrë nuk e kanë bërë triazhimin e rasteve në ato dhoma. Pra një skandal i tmerrshëm dhe një "vjedhje" e parasë publike.

Edhe më skandaloze është se mjekët që kujdestarojnë në Klinikën Emergjente pas kujdestarisë 12 orëshe i kanë pushim 2 ditë tjera pra paguhen edhe kur qëndrojnë në shtëpi sepse pos kujdestarive marrin edhe rrogë jashta kujdestarive.

Shënim: Ky shkrim nuk ka të bëj fare me sulm ndaj asnjë Klinike por thjesht është paraqitje e realitetit që po ndodh dhe ku redaksia jonë është kundër çdo padrejtësie që ndodh kudo ndaj punëtorëve shëndetësor./Gazeta Shëndeti
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit