Skip to main content
Protected by Copyscape

Ja çka do të ndodh nëse nuk fillon zbatimi i ligjit për paga

Ja çka do të ndodh nëse nuk fillon zbatimi i ligjit për paga


PAKËNAQËSI RRETH FILLIMIT TË ZBATIMIT TË LIGJIT PËR PAGA


Dhjetori mund të jetë i “nxehtë” në Kosovë. Kjo situatë mund të krijohet për shkak se më datën 1 të këtij muaji do të nis zbatimi I ligjit për pagat, për të cilin ka ende kundërthënie edhe pas disa muajve që ka kaluar në Kuvend.
Ndonëse janë në të njëjtin institucion dhe mbajnë titullin e profesionistëve shëndetësorë, mjekët po e presin me padurim nisjen e zbatimit të ligjit derisa infermierët kanë shprehur pakënaqësi.

Xhemajl Selmani, kreu i sindikatës së QKUK-së ka paralajmëruar veprime të ashpëra nëse nuk nis zbatimi i ligji apo nëse i njëjti do të pezullohet.

Në anën tjetër Rrustemaj kreu i Odës së Infermierëve ka thënë se do të mbështesin të gjithë komunitetin për cfarëdo pakënaqësi apo veprime që do të ndërmarrin.

Selmani thotë për RTK se zërat kundërshtues janë të ndikuar nga segmente të jashtme. Thotë se zbatimi i kontratës kolektive do të ishte zgjidhje për të stabilizuar situatën.

Ndërkohë insitucioni i Avokatit të Popullit tashmë ka pranuar dhjetëra ankesa nga institucione të ndryshme.

Geci ka treguar se sapo të analizojnë situatën varësisht nga konkludimi do të procedojnë në Gjykatën Kushtetuese.

Ndërkohë mës ankesave të institucioneve të ndryshme që janë drejtuar te Avokati i Popullit një gjë të tillë e kanë bërë edhe disa punonjës të të njëjtit institucion.
Autor: Venera Xhoxhaj Adili, RTK


Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani

Gjermani: profesioni i mjekut më i paguar, paga shkon deri 120 mijë euro në vit

SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi

Profesionet më të ndërlikuara dhe më të vështira në botë

Pse Oda e Mjekëve nuk reagon ndaj deklaratës së Milaim Zekës?

Dhunon mjekun, arrestohet 32 vjeçari

17 orë pa ndërprerje! Kardiokirurgu shqiptar realizon operacion të rrallë në Londër

LIGJI PËR PAGA NË SEKTORIN PUBLIK, NUK PO I GËZON TË GJITHË

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Kurti paralajmëron mjekët : O privat o në të shtetit

Sot më shumë çmohen botoxet e analfabetët sesa të bësh 30 vite shkollim

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Specialisti i Reumatologjisë që ka diplomuar dy herë në Mjekësi

Sulmi qyqar ndaj Dr.Sefedin Fazliut i cili është një doktor shembullor

Ja nga cili muaj do të zbatohet ligji për paga në sektorin publik

Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat