Skip to main content
Protected by Copyscape

Ja çka po bëjnë pacientët me Urgjencën dhe Emergjencën!

Ja çka po bëjnë pacientët me Urgjencën dhe Emergjencën!


Pacientët po e keqpërdorin çdo ditë e më shumë Urgjencën dhe Emergjencën ku për raste banale dhe për gjendje kronike shkojnë në Emergjencë. Kështu shkruan faqja "Realiteti i Mjekësisë në trojet Shqiptare" në një status të saj në Facebook. 

Për këtë pohim të saj, Gazeta Shëndeti ka biseduar me shumë burime të saj të cilët e konfirmojnë mjaft fuqishëm duke thënë se Urgjenca dhe Emergjenca është duke u keqpërdorur masovikisht nga pacientët të cilët për probleme që nuk i takojnë aspak urgjencës dhe emergjencës kërkojnë ndihmë mjekësore në Urgjencë dhe Emergjencë!!!

Psh. Pacientët në Urgjencë apo Emergjencë shkojnë me këto ankesa
-Po më kruhet hunda
-Nuk po më merr gjumi
-Më kanë dal do puqrra qe një javë
-Po më kruhet trupi
-Spo muj me i duru njerëzit
-Kolli qe dy javë spo më ndalet...duhanin spo muj me lan
-E kam terapinë e Kardiologut po spom ban sen
-Po kam djegësim gjatë urinimit
-Jam i lodhur
-Kam plogështi
-Spo muj
-Po kam barkqitje po spo muj me e pi terapinë
-Erdha me mat shtypjen
-Erdha me mat sheqerin
-Isha në dyqan e thash të vi t'a baj një kontrollë
-Qe dy javë më ka dal diçka në lëkurë
-Nuk po më hahet buka
-S'po kam apetit
-Po du me humb peshë
-Po du me shtu peshë
-Po më kruhen veshët
-Po më hyp shtypja
-Po më ulet shtypja
-Po më "grith" fyti
-Po më dhemb fyti
-Po djersitna shumë qe një muaj
-Mu kanë hargju tabletat e thash të vi t'a marr një injeksion
e shumë e shumë ankesa tjera banale që realisht i takojnë mjekësisë familjare dhe jo mjekësisë urgjente ose emergjente.

Disa burime tona thonë se arsyet pse pacientët po e keqpërdorin Urgjencën ose Emergjencën janë: 

-Pacienti nuk e din se çka është Urgjenca apo Emergjenca, 
-Shfrytëzojnë çmimin e ulët të kontrollës
-I tejshfrytëzojnë dokumentet që i lirojnë nga pagesa
-Të moshuarit i tejvlerësojnë mjekët duke menduar se mjekët mund t'i largojnë vitet e pacientit dhe i bëjnë më të ri pacientët
-pacientët nuk e marrin terapinë si duhet
-pritojnë me marr terapinë tabletare
-janë të dhënë shumë pas injeksioneve dhe infuzioneve
-janë bërë imponues ndaj terapisë
-i keqpërdorin ligjet në fuqi duke i keqpërdorur shërbimet shëndetësore
-Nuk shkojnë për kontrollë por
për injeksione dhe infuzione
-mendojnë se infuzionet dhe injeksionet e "zgjasin" jetën
-Problemet e tyre familjare mundohen me
i rregullu duke kërkuar zgjidhjen me
kontrolla te mjeku
-e shumë arsye tjera banale!!!!!
Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë

Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani

Gjermani: profesioni i mjekut më i paguar, paga shkon deri 120 mijë euro në vit

SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi

Pse Oda e Mjekëve nuk reagon ndaj deklaratës së Milaim Zekës?

Të punosh si Mjek në Kosovë!

Dhunon mjekun, arrestohet 32 vjeçari

17 orë pa ndërprerje! Kardiokirurgu shqiptar realizon operacion të rrallë në Londër

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Kurti paralajmëron mjekët : O privat o në të shtetit

Sot më shumë çmohen botoxet e analfabetët sesa të bësh 30 vite shkollim

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë

Sulmi qyqar ndaj Dr.Sefedin Fazliut i cili është një doktor shembullor

Ja çka do të ndodh nëse nuk fillon zbatimi i ligjit për paga

Ja nga cili muaj do të zbatohet ligji për paga në sektorin publik

Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat