Skip to main content
Protected by Copyscape

Punonjësi i zyrave në të ardhmen!Njihuni me të Ardhmen tuaj, Emma, kukulla në madhësinë e një njeriu, që tregon si do të duket punonjësi i zyrës pas 20 vitesh.

Keni menduar ndonjëherë çfarë mund t’ju shkaktojë qëndrimi në zyrë, në të njëjtën karrige për 8 orë çdo ditë? Çfarë problemesh shëndetësore mund të shkaktojë?
Mund të jetë shumë stresuese të mendosh për efektet negative të punës në zyrë, duke qenë se shumica prej nesh punojmë në zyra.

Një ekip ekspertësh të shëndetit, të udhëhequr nga William Higham, kanë projektuar kukullën Emma: Obez, me sy të kuq dhe kurriz të dalë, kështu do të jetë punonjësi i së ardhmes.

Nëse nuk përmirësohen kushtet aktuale në vendin e punës, deri në vitin 2040, punonjësit do të jenë me kurriz të dalë për shkak të qëndrimit për shumë orë ulur dhe me një posturë të gabuar.

Gjithashtu, ashtu si Emmma, punonjësve mund t’ju zhvillohen vena varikoze nga qarkullimi i dobët i gjakut për shkak të jetës sedentare, sy të kuq dhe të thatë për shkak të qëndrimit para kompjuterit për orë të tëra, ënjtje të kyçeve, irritim të lëkurës nga nxehtësia që lëshon kompjuteri etj.

Nëse nuk bëjmë ndryshime rrënjësore në jetën tonë të punës, Emma do të jetë një person i zakonshëm që mund të shihni çdo ditë. Për ta parandaluar këtë, punonjësit duhet të bëjnë më shumë pushime, të lëvizin, ndërkohë që punëdhënësit duhet të marrin masa për të përmirësuar kushtet në punë.

Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje

Dr.Sami Uka: Grevë? Kundër kujt?

Kirurgët ishin të parët që e kuptuan mashtrimin e madh që po bëhej me ligjin e pagave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Skandaloze: Shnetëza sulmon Drejtorin e Radiologjisë, Dr.Bujar Gjikollin pa asnjë arsye ose të drejtë ligjore

Ligji për Pagat: Doktorët të premtën në grevë!

A do të dalin pagat me rritje: Vjen përgjigja nga Ministria e Financave

Dr.Arbër Morina: Kirurgët nuk janë në grevë

Ministria e Financave tregon kur do të ekzekutohen pagat me rritje

Mjekët janë me koeficientin më të lartë të inteligjencës

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Basri Sejdiu: Sot fillon zbatimi i Ligjit të ri të Pagave, përfituesit më të mëdhenjë do të jenë profesionistët shëndetësor.

Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Kryesindikalisti i shëndetësisë: Priten veprime të paparashikueshme nga Sindikatat!

Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje

Të punosh si Mjek në Kosovë!

Dr.Sami Uka: Grevë? Kundër kujt?

Sot mbetëm me turp, ata na thonë “vëllezër e motra”, po ne si i trajtojmë “kosovarët”?

Kirurgët ishin të parët që e kuptuan mashtrimin e madh që po bëhej me ligjin e pagave

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat