Skip to main content
Protected by Copyscape

Ja çka do të ndodh vitin e ardhshëm me sigurimin shëndetësor

Ja çka do të ndodh vitin e ardhshëm me sigurimin shëndetësor


Sigurimi shëndetësor në Zvicër është vendosur të kushtojë më shumë gjatë vitit të ardhshëm, me një raport që vlerëson rritje prej më shumë se gati katër përqind nga 1 janari 2020.

Kjo paraqet një rritje më të madhe se në dy vitet e kaluara, ku kostot u rritën përkatësisht me 2.9 përqind dhe 2.7 përqind, përcjellë albinfo.ch.
Rritja e vlerësuar (3.6 përqind) është kryesisht për shkak të popullsisë së plakur të Zvicrës dhe rritejës së pagës mesatare në të gjithë vendin.

Raporti u dha nga Instituti Ekonomik i Zvicrës, i cili përfundon studimet dy-vjeçare për kostot e sigurimit shëndetësor në Zvicër.

Pavarësisht rritjeve, Instituti thotë se shifrat tregojnë se masat e politikave për të zvogëluar rritjet kanë funksionuar – pasi që fillimisht kostot ishin parashikuar të ishin më të larta vitin e ardhshëm.

Tre nga partitë – Kristian Demokratët, Social Demokratët dhe të Gjelbërit – të gjithë mbështetën masa të ndryshme të cilat do të parandalonin rritjen e kostove të kujdesit shëndetësor, duke përfshirë një “frenë me kosto”, e cila do të lidhte sigurimin shëndetësor në metrikë të veçantë ekonomikë për të kontrolluar ngritjen.


Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje

Dr.Sami Uka: Grevë? Kundër kujt?

Kirurgët ishin të parët që e kuptuan mashtrimin e madh që po bëhej me ligjin e pagave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Skandaloze: Shnetëza sulmon Drejtorin e Radiologjisë, Dr.Bujar Gjikollin pa asnjë arsye ose të drejtë ligjore

Ligji për Pagat: Doktorët të premtën në grevë!

Dr.Arbër Morina: Kirurgët nuk janë në grevë

A do të dalin pagat me rritje: Vjen përgjigja nga Ministria e Financave

Ministria e Financave tregon kur do të ekzekutohen pagat me rritje

Mjekët janë me koeficientin më të lartë të inteligjencës

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Basri Sejdiu: Sot fillon zbatimi i Ligjit të ri të Pagave, përfituesit më të mëdhenjë do të jenë profesionistët shëndetësor.

Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Kryesindikalisti i shëndetësisë: Priten veprime të paparashikueshme nga Sindikatat!

Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje

Dr.Sami Uka: Grevë? Kundër kujt?

Të punosh si Mjek në Kosovë!

Kirurgët ishin të parët që e kuptuan mashtrimin e madh që po bëhej me ligjin e pagave

Sot mbetëm me turp, ata na thonë “vëllezër e motra”, po ne si i trajtojmë “kosovarët”?

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat