Skip to main content

Kur duhet dhe kur nuk duhet të shkoni në Emergjencë?

Kur duhet dhe kur nuk duhet të shkoni në Emergjencë?Shkruan: Dr.Rushit Rimanishta

Emergjenca është për raste emergjente apo urgjente. Është për pacientë me smundje apo lëndime aq serioze të cilat po nëse nuk merr përkujdes të shpejtë apo intervenim të shpejtë nga personeli mjeksor, seriozisht të rrezikohet jeta.

Emergjenca nuk është për pacientë me dhimbje koke, me simptoma të gripit, nuk është për pacientë që kan temperaturë të naltë. Nuk është as për pacientë me dhimbje shpine e as të gjymtyrëve. Nuk është as për ata që kan probleme me gjumë.

Qytetarët duhet me ditë kët. Nëse nuk e dijnë, dikush duhet me i informue.
Në vende perendimore, se paku në shumë nga to, qendrat klinike kan krijue sisteme të prioritetit në hymje të emergjencës. P.sh. një möter medicinale me përvojë dhe e specializuar i pret në hymje secilin pacient dhe i merr në pyetje për telashet që kan.

Nëse pacienti ka telashe që rrezikojnë jetën e shënon si prioritet 1 dhe sa ma shpejtë të është e mundur takon mjekët adekuat. Nëse vlerson se shqetsimi është shumë serioz por nuk ka rrezik akut për jetë, pacienti takon mjekët brenda 10-15 minuta dhe shenohet si prioritet 2.
Nëse pacienti ka shqetsime serioze por nuk është rrezik direkt për jetë, motra medicinale e shënon si prioritet 3 dhe pacienti takon mjekët brenda ores. Pacientët nën prioritet 4 mund të presin me orë të tana deri sa mjeku të jet krejtsisht i lirë dhe nuk ka ndonjë punë tepër të rendsishme.
Te gjith pacientët që vijn me shqetsime banale, me aso shqetsime që mund të trajtohen në shtepi të shëndetit, ata presin gjith natën dhe zakonisht në mëngjes u sygjerohet të kërkojnë ndihmë në shtëpi të shëndetit.

Për kët kategori kujdesen që të presin në dhoma të pritjes të cilat nuk jan mjaft të ngrohta dhe me karrike jo ergonomike me qëllim që herën tjeter të mendohen mirë se a kan me kerkue ndihmë prap në emergjencë.
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane

Vakitë në QKUK

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

Ja deri kur shtyhet pezullimi i Ligjit për zyrtarët publikë

Rrahet mjeku në Gjilan, i dyshuari e sulmon pasi e dërgon gruan për kontroll

Vdes kryekirurgu si pasojë e virusit, mediat: mjekët që vdesin konsiderohen martirë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit