Skip to main content
Protected by Copyscape

Mesazhi i mjekut milioner që vdiq nga kanceri: Paratë nuk sjellin gëzim…


Mesazhi i mjekut milioner që vdiq nga kanceri: Paratë nuk sjellin gëzim…

Doktor Richard Teo Keng Siang ishte një njeri që ka mësuar mësimin më të rëndësishëm në jetë, kur kuptoi se po i kalon ditët e tij të fundit në tokë, transmeton Klan Kosova.
Në kohën kur ishte në të 30-tat, Teo kishte gjithçka: pasuria e matur në miliona dollarë dhe makina sportive. Ai pranoi që paratë ishin gjithçka për të atëherë. Që në moshë të re, ambicia e tij lëvizëse ishte të fitonte, dhe përmes fitores, të korrnin shpërblimet e jetës së mirë.
Në një fjalim që u bë viral, ai tha:
“Unë jam një produkt tipik i shoqërisë së sotme. Që kur isha i ri, gjithmonë kam qenë nën ndikimin dhe përshtypjen se të jesh i lumtur është i barabartë me të qenit i suksesshëm. Dhe të jesh i suksesshëm është të jesh i pasur. Kështu që unë drejtova jetën sipas kësaj moto”.
Në një moment të jetës, ai ishte i etur për të filluar të fitonte më shumë para dhe kaloi nga një karrierë në oftalmologji në estetikë. Ai fitoi miliona vetëm në vitin e tij të parë të praktikës.
Kjo e pasuroi jetën e tij, ai filloi të kalonte fundjavave në tubimet e klubeve automobilistike, duke garuar, vizitoi restorantet më të mira dhe u shoqërua me të famshëm të rangut të lartë. Ai kishte një koleksion prej të paktën katër makina sportive përfshirë një Nissan GTR, Subaru ËRX, Honda S2000 dhe Ferrari 430.
Ai e gjeti veten duke kaluar kohë me njerëzit e famshëm. Jeta e tij nuk kishte fund argëtimi dhe suksesi. Ai ishte në kulmin e karrierës së tij gjithnjë në rritje dhe gjithçka ishte nën kontrollin e tij.
Megjithatë, më 11 Mars 2011, Teo u diagnostikua me kancer përfundimtar të mushkërive, dhe ai kishte vetëm 6 muaj, nëse jo 3 – 4, për të jetuar.
Kjo e bëri atë të binte në humnerën e errët të depresionit. Ai kishte kaq pak kohë, dhe koha fluturon, kështu që kjo e bëri atë të kuptojë se të gjitha makinat e tij, shtëpia e tij, suksesi i tij, gjithçka që ai kishte fituar deri më tani, nuk kishin dobi për të në kuptimin e vërtetë të fjalës.
“Shikoni, ironi janë të gjitha këto gjëra që unë kam, suksesi, trofetë, makinat e mia, shtëpia ime dhe të gjitha. Mendova se të gjitha këto më sollën lumturi. Por, duke pasur gjithë këto mendime për pasuritë e mia, ata nuk më sollën gëzim”.
Ai u pendua duke u përqendruar në luftën për të fituar para, dhe kështu e la pas dore Perëndinë. Ndërsa trupi i tij po bëhej më i dobët, ai zbuloi se jeta është shumë më tepër se një portofol i rëndë.
Ai tha se paratë nuk janë burimi i lumturisë…
Megjithatë, me kalimin e kohës, gjatë ditëve të tij të fundit në mesin e të gjallëve, e vetmja gjë që e bëri atë të lumtur dhe përmbushur ishte kalimi i kohës me njerëzit. Ai gjeti gëzim për faktin se miqtë dhe familja e tij bashkëvepruan me të, u kujdesën për të dhe e kuptuan dhimbjen që po kalonte.
Teo shtoi se gëzimi i vërtetë vjen nga ndihma e të tjerëve në vështirësi dhe më e rëndësishmja, se gëzimi i vërtetë vjen nga njohja e Zotit.
Videot e fjalimeve të tij dhe përpjekja e tij për t’iu drejtuar të tjerëve në vështirësi u bën virale pas vdekjes së tij në 18 tetor 2016, në moshën 40 vjeçare, transmeton Klan Kosova përcjell Gazeta Shëndeti.


Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje

Dr.Sami Uka: Grevë? Kundër kujt?

Kirurgët ishin të parët që e kuptuan mashtrimin e madh që po bëhej me ligjin e pagave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Skandaloze: Shnetëza sulmon Drejtorin e Radiologjisë, Dr.Bujar Gjikollin pa asnjë arsye ose të drejtë ligjore

Ligji për Pagat: Doktorët të premtën në grevë!

A do të dalin pagat me rritje: Vjen përgjigja nga Ministria e Financave

Dr.Arbër Morina: Kirurgët nuk janë në grevë

Ministria e Financave tregon kur do të ekzekutohen pagat me rritje

Mjekët janë me koeficientin më të lartë të inteligjencës

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Basri Sejdiu: Sot fillon zbatimi i Ligjit të ri të Pagave, përfituesit më të mëdhenjë do të jenë profesionistët shëndetësor.

Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Kryesindikalisti i shëndetësisë: Priten veprime të paparashikueshme nga Sindikatat!

Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje

Dr.Sami Uka: Grevë? Kundër kujt?

Të punosh si Mjek në Kosovë!

Sot mbetëm me turp, ata na thonë “vëllezër e motra”, po ne si i trajtojmë “kosovarët”?

Kirurgët ishin të parët që e kuptuan mashtrimin e madh që po bëhej me ligjin e pagave

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat