Skip to main content
Protected by Copyscape

Qeveria të shpallë alarmin SOS, rrezikohemi të mbetemi pa mjekëMjekët po ikin! Me këtë ritëm largimesh mjekësh, pas disa vitesh nuk do kemi ku të vizitohemi.

Largimi masiv i mjekëve drejt emigrimit po boshatis edhe qendrat spitalore në Tiranë. Spitali i Traumës, i vetmi spital ku referohen të gjitha rastet emergjente apo aksidentet, po përballet me mungesën e mjekëve.
Mjeku Agron Dogjani tha nga Kongresi i tretë i Traumës dhe Urgjencës Kirurgjikale Shqiptare, se në repartin e anestezi reaminacioni, mungojnë mbi 5 reaminatorë, pasojë kjo e largimit të mjekëve jashtë Shqipërisë. Dogjani thotë se është momenti që qeveria të shpallë alarmin SOS, pasi me këtë ritëm pas disa vitesh vendi rrezikon që të mbetet pa mjekë.
“Ne kemi në disa specialitete mungesë të kuadrit mjekësor. Në repartin e anestezi reaminacionit, ne tashmë kemi mungesë personeli mbi 5 reaminator. Tashmë kemi 8-9 reaminator që mbulojnë gjithë punën voluminoze. Qeveria duhet të shpallë atë që quhet SOS, të gjejë mjetet dhe rrugët që t’i mbajmë këto kontigjente, është truri i kombit, mbajeni mend, mbas disa vitesh nuk do kemi ku te vizitohemi” – u shpreh mjeku Agron Dogjani.
Nga ana tjetër, mjeku shprehet se kapacitetet e spitalit të Traumës janë të pamjaftueshme për të përballuar numrin e lartë të pacientëve, ku vetëm gjatë një dite ka rreth 100-150 trauma.
“Duhet të kemi kapacitete më të mëdha akomoduese dhe trajtuese dhe mundësisht të kemi dhe një spital më të madhë dhe manxhimi i traumave mos të përqëndrohet vetëm në spitalin e Traumës por edhe në një spital tjetër pasi ne e kemi të pamundur me këto kushte që kemi, me të njejta kapacitete, të menaxhojmë traumat. Cdo ditë presim në spitalin tonë rreth 100-150 trauma, mbi 40 mijë trauma në vit” – tha Dogjani.
Largimi i mjekëve nga Shqipëria nuk është çështje vetëm çështje parash. Një studimi i kryer nga Shoqata Together for Life me mbështetjen e Friedrich Ebert Foundation Tirana tregon se mjekët në vend ndihen të pakënaqur, të mbingarkuar me punë, të nënvlerësuar dhe të stresuar.
Ndër shkaqet kryesore që i nxisin mjekët për t’u larguar në një vend tjetër janë: serioziteti në punë, mbështetja financiare, si dhe kushtet më të mira të punës.
Largimi i mjekëve mbetet një faktor shqetësues: 24% e tyre janë gati për t’u larguar menjëherë, 54% do të largoheshin po t’u jepej mundësia.


Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani

Gjermani: profesioni i mjekut më i paguar, paga shkon deri 120 mijë euro në vit

SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi

Profesionet më të ndërlikuara dhe më të vështira në botë

Pse Oda e Mjekëve nuk reagon ndaj deklaratës së Milaim Zekës?

Dhunon mjekun, arrestohet 32 vjeçari

17 orë pa ndërprerje! Kardiokirurgu shqiptar realizon operacion të rrallë në Londër

LIGJI PËR PAGA NË SEKTORIN PUBLIK, NUK PO I GËZON TË GJITHË

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Kurti paralajmëron mjekët : O privat o në të shtetit

Sot më shumë çmohen botoxet e analfabetët sesa të bësh 30 vite shkollim

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Specialisti i Reumatologjisë që ka diplomuar dy herë në Mjekësi

Sulmi qyqar ndaj Dr.Sefedin Fazliut i cili është një doktor shembullor

Ja çka do të ndodh nëse nuk fillon zbatimi i ligjit për paga

Ja nga cili muaj do të zbatohet ligji për paga në sektorin publik

Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat