Skip to main content
Protected by Copyscape

Samoa shpall gjendje emergjente për shkak të përhapjes së fruthit

Samoa shpall gjendje emergjente për shkak të përhapjes së fruthit


Samoa, një shtet i vogël në Oqeanin Paqësor, i ka mbyllur të gjitha shkollat dhe i ka ndaluar të gjitha tubimet publike pasi e shpalli gjendjen emergjente shkaku i përhapjes së madhe të fruthit.

Shteti me vetëm 200 mijë banorë, i ndodhur në ujërat e Oqeanit Paqësor, mes Havait dhe Zelandës së Re, e shpalli të shtunën gjendjen emergjente pasi njoftoi në tetor se rastet e fruthit janë shndërruar në epidemi dhe pasi disa njerëz vdiqën nga ky virus i rrezikshëm.

Së paku gjashtë fëmijë nën moshën dyvjeçare raportohet të kenë vdekur nga fruthi, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Shëndetësisë së këtij vendi ishullor, e cila u publikua javën e kaluar. Nga 716 personat e dyshuar për infektim me fruth, kjo ministri tha se 40 për qind e tyre kanë nevojë të shtrihen në spital.
Duke filluar nga kjo fundjavë, qytetarët e Samoas janë të obliguar ta marrin vaksinën kundër fruthit, nëse nuk e kanë marrë ende atë. Sipas të dhënave të qeverisë, vetëm dy të tretat e popullsisë e kanë marrë vaksinën e imunizimit.
Drejtori i përgjithshëm i sektorit të shëndetësisë, Leausa Take Naseri, tha se autoritetet janë duke e pritur më të keqen për shkak të numrit të madh të njerëzve që nuk janë vaksinuar dhe se fëmijët që kanë vdekur nga fruthi nuk e kishin marrë vaksinën e imunitetit.

Ministri i jashtëm i Zelandës së Re, Wisnton Peters, tha të premten se vendi i tij do t’i dërgojë në Samoa 12 infermiere dhe tre mijë vaksina për t’i parandaluar rastet e reja të fruthit, shkruan “The Guardian”, transmeton Gazeta Express.


Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje

Dr.Sami Uka: Grevë? Kundër kujt?

Kirurgët ishin të parët që e kuptuan mashtrimin e madh që po bëhej me ligjin e pagave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Skandaloze: Shnetëza sulmon Drejtorin e Radiologjisë, Dr.Bujar Gjikollin pa asnjë arsye ose të drejtë ligjore

Ligji për Pagat: Doktorët të premtën në grevë!

A do të dalin pagat me rritje: Vjen përgjigja nga Ministria e Financave

Dr.Arbër Morina: Kirurgët nuk janë në grevë

Ministria e Financave tregon kur do të ekzekutohen pagat me rritje

Mjekët janë me koeficientin më të lartë të inteligjencës

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Basri Sejdiu: Sot fillon zbatimi i Ligjit të ri të Pagave, përfituesit më të mëdhenjë do të jenë profesionistët shëndetësor.

Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Kryesindikalisti i shëndetësisë: Priten veprime të paparashikueshme nga Sindikatat!

Ministria e Financave: Pagat e sektorit publik dalin me rritje

Dr.Sami Uka: Grevë? Kundër kujt?

Të punosh si Mjek në Kosovë!

Sot mbetëm me turp, ata na thonë “vëllezër e motra”, po ne si i trajtojmë “kosovarët”?

Kirurgët ishin të parët që e kuptuan mashtrimin e madh që po bëhej me ligjin e pagave

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat