Skip to main content
Protected by Copyscape

TRAJNIME FALAS PËR INFERMIERËT E PAPUNË


Oda e Infermierëve ka mundësuar trajnim falas për infermierët të cilët janë të pa punë dhe ata që punjnë në sektor privat, Kjo, që të njejtit, pavarësisht se ende nuk kanë gjetur një vend pune, të kenë mundësi të Edukimit të Vazhdueshëm Profesional, pasi ky është një obligim ligjor i nevojshëm për grumbullimn e pikëve për licencim dhe ri-licencim.
Infermierët që punojnë në sektorin privat por edhe ata që janë të pa punë, e që obligohen sipas ligjit të ndjekin edukimin e vazhueshëm profesional, kanë mundësi që gjatë dhjetorit me organizim të Odës së Infermierëve të ndjekin trajnime falas në kuadër të programeve për Edukim të Vazhdueshëm Profesional.
“Mbështetur në Vendimin e Këshillit Drejtues të datës 24.10.2019, Oda e Infermierëve të Kosovës thërret të gjithë Infermierët, mamitë dhe profesionistët tjerë shëndetësor të Kosovës, të cilët janë të pa punë dhe të cilët punojnë në sektorin privat, se në kuadër të EVP-së do të organizojë trajnim një (1) ditor me datë 15.12.2019’, ka thënë Naser Rrustemaj, kryerar i Odës së Infermierëve të Kosovës.
Sipas kryetarit të OIK-ut, në këtë trajnim, të drejtë aplikimi kanë të gjithë infermierët, mamitë dhe profesionistët tjerë shëndetësor që janë anëtarë të OIK-ut, e të cilët nuk kanë themeluar marrëdhënie pune dhe ata që punojnë në institucione private.
Të njejtit, sipas Rrustemajt, kanë afat të aplikojnë deri më 02 dhjetor të këtij viti për të ndjekur edukimin e vazhdueshëm professional.
“Aplikimi bëhet online përmes ueb-faqes së OIK-ut apo edhe në zyrat e Odës”, ka thënë Rrustemaj.
Ai ka thënë se trajnimet në kuadër të programeve për edukim të vazhdueshëm do të mbahen në mesin e muajit dhjetor, kurse për detaje, kandidatët do të njoftohen përmes ueb faqes së Odës së Infermierëve të Kosovës.Gazetaria jonë mbetet e pandikuar nga politikanët e nga milionerët e korruptuar. Askush nuk e kontrollon Gazetën Shëndeti dhe kritikën tonë. Ndihmoje Gazetën Shëndeti - Mbështete median e pavarur kombëtare. Bëni donacion ose klikoni në reklama sepse me këtë mundësoni që kjo Gazetë të qëndroj online.


Reklama
loading...
Lexo edhe:

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani

Gjermani: profesioni i mjekut më i paguar, paga shkon deri 120 mijë euro në vit

Profesionet më të ndërlikuara dhe më të vështira në botë

SHSKUK dënon ashpër sulmin e mbrëmshëm ndaj Dr.Bujar Gashi

Pse Oda e Mjekëve nuk reagon ndaj deklaratës së Milaim Zekës?

Dhunon mjekun, arrestohet 32 vjeçari

17 orë pa ndërprerje! Kardiokirurgu shqiptar realizon operacion të rrallë në Londër

LIGJI PËR PAGA NË SEKTORIN PUBLIK, NUK PO I GËZON TË GJITHË

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Kurti paralajmëron mjekët : O privat o në të shtetit

Sot më shumë çmohen botoxet e analfabetët sesa të bësh 30 vite shkollim

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë

Specialisti i Reumatologjisë që ka diplomuar dy herë në Mjekësi

Sulmi qyqar ndaj Dr.Sefedin Fazliut i cili është një doktor shembullor

Ja çka do të ndodh nëse nuk fillon zbatimi i ligjit për paga

Ja nga cili muaj do të zbatohet ligji për paga në sektorin publik

Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat