Skip to main content
Protected by Copyscape

10 drogat më të rrezikshme në botë


10 drogat më të rrezikshme në botë,Top 10, Lëngu lejla,Skopolamina , Heroina, Kokaina e kristalizuar, Metamfetamina, AH-7921, Flakka,Kripërat e banjës , Whoonga, Krokodil


Droga nuk është diçka e re apo e panjohur për njeriun. Ajo është përdorur prej shekujsh për efektet e saj që sjellin kënaqësi në tru dhe gjithashtu disa janë përdorur si medikament. Sidoqoftë njeriu ka filluar të ndergjegjësohet për efektet negative të saj siç janë varësia dhe një sërë problemesh që të çcojne shumë herë drejt vdekjes. Njeriu ka vazhduar të krijojë drogëra të reja me zhvillimin e shkencës dhe duket se nuk ka mësuar nga ata që e kanë pësuar. Këto janë 10 drogat më të rrezikshme që egzistojnë:

10.Lëngu lejla(purple drank)
E përdorur nga rapperat amerikanë më së shumti gjate viteve 90′. Krijohet nga një sërë substancash ku kryesorja është kodeina(Codaine) që gjendet në shurupin e disa ilaçeve. Viktimat kanë vdekur nga infarkti kardiak.

9.Scolopamine
Më shumë gjendet në Amerikën e Jugut dhe Irlandë. Në doza të mëdha konsiderohet si helm(1 gram vret 20 persona),por në doza të vogla personi humb ndërgjegjen dhe aftësinë për të menduar kthjellësisht, pra ndikohet nga të tjerët.CIA ka eksperimentuar me drogën si një serum për të vërtetën, por efektet halucinogjene që ajo sjell nuk e bënin efektive.

8.Heroina
Njihet si droga më e vjetër e njerëzimit. U krijua në 1874 dhe shërbente si mjekim për trajtimin e dhimbjeve të forta. Në 1971 u klasifikua si substancë e ndaluar për shkak të keqpërdorimit. Overdoza nga heroina është shkaku kryesor i vdekjes. Gjithashtu njihet si droga që shkakton varësinë më të madhe.

7.Kokaina e kristalizuar(Crack cocaine)
Filloi të përdorej në 1980. Me anë të disa proceseve kimike kokainën e shndërrojnë në kristale kokaine. Vetëm në Amerikën e Veriut mendohet të ketë mbi 10 milion përdorues. Efektet anësore janë vdekeprurëse pasi dëmton: mëlçine, veshkat, zemrën dhe enët e gjakut gjë që çon në vdekje të pashmangshme.

6.Metamfetamina

Një nga drogërat më shkatërruese në botë. U krijua në 1887 dhe ishte e ligjshme deri në 1970. U përdor së shumti në luftën e dyte botërore ku të dyja palët e përdornin për ti mbajtur ushtarët zgjuar. Gjithashtu u jepej kamikazëve përpara se të kryenin misionin e tyre të fundit. Efektet e dëmshme janë të shumta ku përfshihet dëmtimi i përhershëm i trurit dhe shkatërrimi i enëve të gjakut.

5.AH-7921

është drogë sintetike me bazë opiumi(heroine). Cilësohet si heroina legale. Përdorimi i tepruar i saj shkakton infarkt dhe gangrenë të muskujve(dëmtim të tyre).

4.Flakka

Flakka është një stimulant i ngjashëm me metamfetaminën. Përdoret nëpër festa si forme ekstazie, por shkakton dhe haluçinacione. Ajo mund të shkaktojë dëmtimë të përhershme psikologjike për shkak të çrregullimeve hormonale si dhe infarkt kardiak.

3.Kripërat e banjës(Bath salts)
Edhe kjo është një drogë sintetike. Emri i saj vjen prej faktit që filloi të “maskohej” si kripëra banje që amerikanët i përdorin shumë në vaskat e tyre. Efektet shkatërruese më të dukshme janë ato psikike, por sjell dëme në gati çdo organ të trupit

2.Whoonga

Krijohet nga kombinimi i disa medikamenteve për te kuruar HIV(SIDA). Personat që e përdorin thonë se e përdorin për shkak të çmimit të ulët për të trajtuar HIV. Kjo drogë mund të shkaktojë gjakëderdhje të brendshmë dhe ulçer.

1.Krokodil
Padyshim droga më e rrezikshme në planet. Përdoruesit më të shumtë gjenden në Rusi(mbi 1 milion persona). Shkakton efekte vdekeprurëse ku më e dukshmja është kalbja e mishit./Gazeta Fjala
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Shoqëruesi i pacientit: Doktor e kam një rast urgjent - nuk po ka apetit!

Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë

Ja sa është paga e mjekëve në Suedi!

Vendimi i qeverisë: Dyfish bonus për mjekët që pranojnë të punojnë në rrethe

Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët

Shoqëruesi i pacientit: Doktor e kam një rast urgjent - nuk po ka apetit!

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor