Skip to main content

8 ekzaminime mjekësore që çdo grua duhet t’i bëjë pas moshës 40 vjeç

8 ekzaminime mjekësore që çdo grua duhet t’i bëjë pas moshës 40 vjeç


Përshtati në shqip: Arlinda Rexhmati
Me rritjen e moshës, ka një rritje të riskut për shumë sëmundje, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, kancerin dhe artritin. Vizitat më të shpeshta te doktori mund t’ju ndihmojnë të parandaloni, parashikoni dhe trajtoni sëmundjet para se ato të kthehen në probleme të mëdha.
Ja cilat janë disa ekzaminime mjekësore që duhet ti bëni pasi të mbushni 40 vjeç:
  • Kontrolli i tensionit të gjakut
Në fakt është e rekomandueshme që pas moshës 20 vjeç të bëni kontrolle të tensionit të gjakut çdo 1 apo 2 vjet. Por ky ekzaminim është edhe më i rëndësishëm për t’u bërë pas moshës 40 vjeç. Tensioni i lartë i gjakut është një faktor madh risku për sëmundjet e zemrës dhe goditjet në tru, që rrallë kanë shumë simptoma.
Ashtu si me tensionin e gjakut, edhe për kolesterolin e plotë, HDL, LDL dhe trigliceridet, duhet të filloni me testet çdo 1 – 2 vjet, që pasi të mbushni 20 vjeç. Sëmundjet e zemrës janë shkaktarët kryesorë të vdekjeve te gratë, në rreth 22% prej tyre.
  • Diabeti
Nëse keni faktorë risk si obeziteti apo një histori familjare me diabet, duhet të kryeni të gjitha ekzaminimet për depistimin e diabetit.
  • Mamografi
Për gratë e moshës 45 – 50 vjeç rekomandohet që të bëjnë mamografi çdo vit, ndërsa ato mbi moshën 55 vjeç mund ta bëjnë dhe çdo dy vjet.
  • Ekzaminim të syve
Edhe në qoftë se shikimi juaj ka qenë gjithmonë i mirë, mund të ndodhë që të përkeqësohet në mënyrë drastike pas moshës 40 vjeç. Mund të ndodhë që të filloni të keni probleme me shikimin nga afër e sidomos leximin.
Pas moshës 40 vjeç duhet të ekzaminoheni çdo 1 – 3 vjet për glaukomë dhe për sëmundje të retinës, sidomos nëse jeni dhe me diabet.
  • Depistim për kancerin e qafës së mitrës
Është e rekomandueshme që gratë e moshës 30 – 65 vjeç duhet të bëjnë një Pap test dhe nje test për HPV, të paktën çdo 5 vjet.
  • Ekzaminim i lëkurës
Dermatologët rekomandojnë vizitën njëhërë në vit tek një dermatolog për një ekazaminim lëkure. Edhe nëse nuk e bëni këtë, të paktën kontrollojeni vetë lëkurën tuaj rregullisht dhe paraqituni menjëherë te mjëku nëse vini re një ndryshim.
  • Funksioni i tiroides
Rreth 13% e grave të moshës 35 – 65 vjeç vuajnë nga hipotiroidizmi (një tiroide pak aktive), kështu duke filluar nga mosha 35 vjeç është mirë që ta kontrolloni tiroiden tuaj të paktën çdo 5 vjet.
Burimi: Prevention
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Analisti serb: Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si kompjuteri

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Dr.Ibrahim Maliqi: Qeveria Kurti duhet të ketë kujdes, në të kundërtën shpresa vdes bashkë me të

Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave

Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit