Skip to main content

Gjeniu shqiptar nga Tirana ka goditur botën e kardiologjisë

Gjeniu shqiptar nga Tirana ka goditur botën e kardiologjisë


Studenti i shkëlqyer shqiptar u vlerësua me çmimin më të lartë mjekësor në vend për zbulimin e mënyrës për të trajtuar presionin dhe për të parandaluar kështu vdekjen së parakohshme nga një goditje në zemër ose infarkt.

Në pranverën e vitit 2019, ndodhi e pabesueshmja në kongresin Europian të kardiologjisë. E gjithë audienca, ka qëndruar për gati 10 minuta, duke duartrokitur personin që ishte në tribunë. Ai ishte Alban Hoxha – një student nga Shqipëria. Ishte pikërisht ai që propozoi përdorimin e një formule unike që mundëson kurimin e hipertensionit dhe të parandalimin e goditjeve në zemër apo dhe infrakteve për shkak të presionit të madh.Miller sugjeroi një ide me të vërtet të shkëlqyer. 

Zbatimi i tij u ndërmor nga specialistët tanë më të mirë me mbështetjen e kolegëve nga OBSH, Qendra kryesore e Kardiologjisë në Berlin dhe Universiteti Letonez i Sëmundjeve Kardiovaskulare nën emrin Paul Stradin. Falë punës së koordinuar, ilaçi tashmë është zhvilluar dhe po tregon rezultate me të vërtet të shkëlqyera.

Ndoshta ju pëlqen!

Në një intervistë të dhënë për Efload, Alban Hoxha potencon se arsyet qe e kanë shtyrë drejt këtij zbulimi janë personale. 

‘’  Disa vite më parë, nëna ime vdiq nga hipertensioni. Ajo e ndjente veten shumë mirë një ditë para se të ndodhte kjo tragjedi, dhe pastaj i ndodhi një goditje e papritur gjatë gjumit që pasoi me një vdekje të dhimbshme. dhe kaq, ai njeri sikur nuk ka egzistuar kurrë. Gjyshja ime vdiq nga e njëjta gjë gjithashtu shumë vite më parë. Ky U bë dhe shkaku se përse Unë fillova të studioj çështjet që lidhen me presionin e lartë të gjakut dhe mënyrën e trajtimit të tij’’, vazhdon tutje ai./Gazeta Shëndeti
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Analisti serb: Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si kompjuteri

Dr.Ibrahim Maliqi: Qeveria Kurti duhet të ketë kujdes, në të kundërtën shpresa vdes bashkë me të

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave

7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit