Skip to main content

Mjekët: Të decentralizohen furnizimet publikeShoqata e mjekëve shqiptarë kërkon decentralizimin e furnizimeve publike nga ministria e Shëndetësisë, me qëllim që Spitalet vetë të mund të furnizohen me aparaturat të cilat ju mungojnë dhe shërbime të caktuara të mund t’i kryejnë nëpër qytetet ku ata veprojnë. Konsiderojnë se kjo do të ndërpresë edhe dhënien enorme të udhëzimeve për në Klinikat e Shkupit. Mjekët thonë se Spitalet e qyteteve të tjera janë lënë pas dore, dhe se pos Qendrës Klinike në Shkup shteti nuk ka investuar në qytetet e tjera të vendit prandaj dhe bartja e pacientëve nga e gjithë Maqedonia për në Shkup është tejet i madh.


Duhet të bëhet decentralizimi I furnizimeve publike, prandaj zgjidhen dhe drejtorët. Drejtorët janë një lloj menaxherë, t’i lënë këta drejtorë të menaxhojnë mirë, të decentralizohen furnizimet publike siç ka qenë më para që çdo drejtor ta menaxhojë punën e vetë përveç furnizimeve madhore ku merr shteti pjesë, Qeveria, të tjerat të menaxhohen nga vetë drejtorët- deklaroi Nevzat Elezi, Kryetar I shoqatës së mjekëve shqiptar.

Koordinatori kombëtar në Ministrinë e Shëndetësisë Ilir Hasani thotë se ekziston nisma për decentralizimin e Shëndetësisë, megjithatë ekziston një trend me tendenca të centralizimit.


Procesi I decentralizimit ka filluar qysh para dhjetë viteve 2009-2010 ku një grup e kirurgëve nga Klinikat kemi bërë një shëtitje nëpër të gjitha spitalet kirurgjikale të Maqedonisë, dhe I kemi vlerësuar të gjitha kapacitetet që ato Spitale I kanë për të mundur të kryejnë lloje të ndryshme të operacioneve. Për të mirën e pacientëve, ideja jonë për të fituar sa më shumë cilësi është decentralizimi I shërbimeve të cilat janë të nivelit sekondar por edhe të atij terciar por me një hap më të sigurt- deklaroi Ilir Hasani, Koordinator në MSH për çështjet e traumatologjisë dhe ortopedisë.

Përfaqësuesit e shoqatave të mjekëve thonë se kjo çështje mund të llogaritet si njëri nga shkaktarët I cili detyron mjekët të largohen nga vendi./Gazeta Shëndeti
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Analisti serb: Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si kompjuteri

Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave

Dr.Ibrahim Maliqi: Qeveria Kurti duhet të ketë kujdes, në të kundërtën shpresa vdes bashkë me të

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit