Skip to main content
Protected by Copyscape

Mosha mesatare e punëtorëve shëndetësorë në Kosovë ka shkuar në 57 vjeç

Mosha mesatare e punëtorëve shëndetësorë në Kosovë ka shkuar në 57 vjeç


Kryetari i Federatës Sindikale të Shëndetësisë së Kosovës (FSShK), Blerim Syla, ka thënë se futja në grevë e punëtorëve shëndetësorë të premten, është paralajmërim nëse pagat nuk dalin me rritje sipas Ligjit të miratuar të pagave.

Syla ka thënë se të premten në institucionet shëndetësore nga ora 7:00 deri në ora 15:00, pos rasteve urgjente, nuk do të trajtohen rastet tjera, pasi do të ketë grevë, përcjell Telegrafi.

Kryetari i Federatës Sindikale të Shëndetësisë së Kosovës (FSShK) ka thënë se së bashku me sindikatat e Arsimit dhe Policisë kanë njoftuar Kurtin për pasojat që mund të vijnë nëse pagat nuk dalin sipas Ligjit të miratuar në Kuvend.

Syla ka thënë se kanë paralajmëruar edhe Avokatin e Popullit për pasojat e mundshme që sipas tij mund të jenë nëse pezullohet Ligji i pagave.
“Nuk ka një transparencë nga Avokati i Popullit. Edhe Sindikata e KEK-ut dhe Postës nuk kanë deklaruar që Ligji do të pezullohet, por kanë pasur pretendime për një nen të veçantë”.

Ai ka thënë se kjo që po bën Avokati i Popullit “është një lojë që nuk dihet kujt po i konvenon”.

Kryetari i FSShK ka thënë se punëtorët shëndetësorë janë shumë të shqetësuar vetëm se po flitet për shtyrje të Ligjit të pagave e sipas tij pezullimi i Ligjit do t’i largonte padyshim shumë mjekë.

Syla ka thënë se mesatarja e moshës së punëtorëve shëndetësorë në Kosovë ka shkuar në 57 vjeç ndërsa e mjekëve ka arritur në 53 vjeç.

Sipas tij Kosova pas Shqipërisë ka më së paku mjek për kokë banori në kuadër të Evropës./Telegrafi/

loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili

Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani

Mjekët tanë janë të mirë: Nuk ka dallim mes sektorit Publik dhe atij Privat në Shëndetësi

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës

A i kanë fajet mjekët që nuk po bëhet koalicioni VV-LDK?

Ja çka bëjnë sindikatat për ligjin e pagave

Ja kush është trupi i të vdekurit i cili po qëndron në QKUK që 8 ditë

Sulmohet me eksploziv QMKF-ja në Pejë, tronditen mjekët

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili

Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Ja çka po bëjnë pacientët me Urgjencën dhe Emergjencën!

Nga 1 janari paga më të larta për 10 për qind në arsim dhe shkencë

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat