Skip to main content
Protected by Copyscape

Sa herë vizitoheni te mjeku në Zvicër

Sa herë vizitoheni te mjeku në ZvicërNë vitin 2017, një banor zviceran mesatarisht vizitoi një profesionist mjekësor 4.32 herë, sipas të dhënave të publikuara kohët e fundit nga Eurostat.


Vetëm banorët e Danimarkës (4.30), Suedisë (2.77) dhe Qipros (2.09) janë vizituar më rrallë te mjeku. Numri mesatar i vizitave nëpër ato vende evropiane me të dhëna të vitit 2017 ishte 6.84, përcjell albinfo.ch.

Vendet me frekuencën më të lartë ishin Hungaria (10.9), Sllovakia (10.9), Gjermania (9.9), Lituania (9.5) dhe Lihtenshtajni (9.0).

Përkundër sistemit të sigurimit të detyrueshëm shëndetësor të Zvicrës, për shumë njerëz, vizita te mjeku kushton para. Deri në një nivel të caktuar, banorët e Zvicrës duhet të paguajnë 10% të kostos së shpenzimeve mjekësore.

Shifrat janë numri mesatar i konsultave që njerëzit kanë me një mjek dhe përfshijnë konsulta në zyrën e mjekut, në shtëpinë e pacientit, ose në departamentet jashtë-pacientit të spitaleve ose qendrave ambulatore të kujdesit shëndetësor.

loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani

Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë

Mjekët tanë janë të mirë: Nuk ka dallim mes sektorit Publik dhe atij Privat në Shëndetësi

A i kanë fajet mjekët që nuk po bëhet koalicioni VV-LDK?

Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili

Ja kush është trupi i të vdekurit i cili po qëndron në QKUK që 8 ditë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë

Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor