Skip to main content

132 persona zyrtarë në Kosovë janë sulmuar fizikisht, duke përfshirë edhe mjekët


Sulmet fizike e verbale ndaj personave zyrtarë nuk janë ndalur as gjatë këtij viti. Në mesin e zyrtarëve të sulmuar fizikisht kanë qenë edhe punëtorët shëndetësorë, të cilët janë shprehur se nuk po ndihen të sigurt në punën e tyre.
Dhjetëra raste të sulmeve fizike e të sulmeve verbale ndaj punëtorëve shëndetësorë janë shënuar edhe gjatë këtij viti. Për shkak të këtyre sulmeve ata janë shprehur se nuk ndihen të sigurt në punën që bëjnë, derisa janë të pakënaqur edhe me institucionet shëndetësore, të cilat nuk po u ofrojnë siguri, shkruan gazeta Zëri.
Kryetari i Odës së Mjekëve, Pleurat Sejdiu, ka thënë për “Zërin” se gjatë këtij viti 5 mjekë janë sulmuar fizikisht, derisa ka pasur edhe raste të tjera të pa raportuara të sulmeve verbale ndaj tyre. Sipas tij, nga sondazhi që ata kanë realizuar gjatë vitit të kaluar, ka dalë se mbi 80 për qind e mjekëve të anketuar nuk ndihen të sigurt në punën e tyre. “Gjatë këtij viti kanë qenë 5 raste të sulmeve fizike, prej tentim vrasje e deri në sulm fizik, një sulm i tillë ka ndodhur para dy ditësh në QKUK në Qendrën Emergjente. Ndërsa rastet e palajmëruara të sulmeve verbale janë të panumërta. Në sondazhin që kemi bërë vitin e kaluar, mbi 80 për qind të mjekëve të anketuar kanë deklaruar se nuk e ndiejnë veten të sigurt për shumë aspekte brenda institucioneve shëndetësore, duke përfshirë këtu mbrojtjen fizike të objekteve e qasjen e limituar të palëve të dyta e të treta”, ka thënë ai.
Artikullin e plotë mund ta lexoni në:
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit