Skip to main content
Protected by Copyscape

A e dini se Turqia është një nga rajonet më të pasura në botë me bimë endemike?

Turqia, Bimët, Bima


Turqi mbijnë rreth 11 mijë lloje bimësh. Pothuajse 3 mijë nga këto lloj bimësh janë endemike (veçantë), pra që rriten në Turqi.

Nga ky aspekt Turqia është vendi ku rriten më shumë bimë endemike në të gjithë Evropën.
Kjo pasuri e Turqisë në këtë fushë buron nga fakti që ajo ndodhet në një hapësirë gjeografike që bashkon dy kontinente me rajone të pasura, malore dhe terrene të thyera si dhe përmban klima të ndryshme përbrenda saj.

Në ditët tona Turqia eksporton shumë bimë endemike që përdoren me qëllime mjekësore ose aromatike.

Edhe shekuj më parë shumë prodhime bimore, që kultivoheshin në tokat pjellore të Anadollit, ishin përhapur anë e mbanë botës.

Ndër fruta-perimet dhe bimët me origjinë nga Anadolli, por që janë përhapur në botë janë edhe qershitë, bajamet, kajsitë, gruri, qiqrat, thjerrëzat e fiqtë.

Kurse ndër lulet që janë përhapur nga Anadolli në botë janë tulipani, lulebora dhe kaçe (Colchicum).
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani

Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë

Mjekët tanë janë të mirë: Nuk ka dallim mes sektorit Publik dhe atij Privat në Shëndetësi

A i kanë fajet mjekët që nuk po bëhet koalicioni VV-LDK?

Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili

Ja kush është trupi i të vdekurit i cili po qëndron në QKUK që 8 ditë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë

Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor