Skip to main content
Protected by Copyscape

Abuzimi emocional - Çka është, si manifestohet dhe cilat janë shenjat?Abuzimi emocional, Ofendimet, Kritikat, Monitorimi, Akuzimi, Xhelozia, Tradhtia, Cka eshte abuzimi emocional

 Çka është abuzimi emocional?

 Çfarë efekte mund të lë abuzimi emocional?

Abuzimi emocional, mund të lë efekte afatgjata.


 Çfarë dëme tjera mund të kemi nga abuzimi emocional?

Nga abuzimi emocional, mund të keni edhe dëme shëndetësore fizike, psikologjike e ndonjëherë të dyjat.


Një person që është subjekt i abuzimit emocional, mund të përjetojë këtë abuzim nga disa lloj njerëz – varësisht nga lidhja që ka me ta.

 Nga kush vjen abuzimi emocional?

Abuzimi emocional zakonisht vjen nga: prindërit, partnerët, miqtë dhe kolegët.


Ndonjëherë vet personi që është i abuzuar emocionalisht, nuk është i vetëdijshëm për abuzimin që po i bëhet.

Cilat janë shenjat tipike të abuzimit emocional?

Sipas National Domestic Violence Hotline në SHBA, varësisht nga kush vjen abuzimi, janë disa shenja tipike që manifestohen e ato janë: ofendimet, kritikat, monitorimi se ku je, akuzimi që jeni duke e tradhtuar, xhelozia etj./Gazeta Shëndeti
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Shoqëruesi i pacientit: Doktor e kam një rast urgjent - nuk po ka apetit!

Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë

Ja sa është paga e mjekëve në Suedi!

Vendimi i qeverisë: Dyfish bonus për mjekët që pranojnë të punojnë në rrethe

Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët

Shoqëruesi i pacientit: Doktor e kam një rast urgjent - nuk po ka apetit!

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor