Skip to main content
Protected by Copyscape

Agjërimi parandalon shumë sëmundje dhe ripërtërin metabolizmin e organizmit


Agjërimi parandalon shumë sëmundje dhe ripërtërin metabolizmin e organizmit


Shkencëtarët amerikanë zbuluar se mosngrënia gjatë ditës për 16-18 orë ose agjërimi i disa ditëve në javë zgjatë jetën dhe pengon shumë sëmundje.

Në një artikull të botuar në revistën mjekësore “New England” shkruhet se është zbuluar që konsumi i ushqimit për 6-8 orë gjatë ditës dhe mosngrënia për 16-18 orë gjatë pjesës tjetër, përveç se pengon shumë sëmundje ajo gjithashtu ulë edhe tensionin e gjakut dhe zgjatë jetën e njeriut.

Në mes tjerash në artikullin e revistës theksohet se agjërimi mund të propozohet edhe si metodë për kurimin e obezitetit, diabetit dhe sëmundjeve të zemrës, ndërsa për këtë u tha se mund të përdoren dy metoda ajo e “kufizimit të konsumit ditor të ushqimit” dhe “2 ditë agjërim në javë”.

Ky studim i bazuar në eksperimentet e kryera me njerëz dhe shtazë nxori në pah që agjërimi në periudha të caktuara ndikon pozitivisht në shëndetin e qelizave pasi ripërtërinë metabolizmin e organizmit.

Sipas rezultateve të studimit të publikuara në artikull bëhet e ditur se agjërimi gjithashtu ndikon pozitivisht edhe në rritjen e rezistencës ndaj insulinës.
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani

Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë

Mjekët tanë janë të mirë: Nuk ka dallim mes sektorit Publik dhe atij Privat në Shëndetësi

A i kanë fajet mjekët që nuk po bëhet koalicioni VV-LDK?

Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili

Ja kush është trupi i të vdekurit i cili po qëndron në QKUK që 8 ditë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë

Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor