Skip to main content
Protected by Copyscape

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Vala e ikjes së mjekëve nga Institucionet publike shëndetësore nuk ka të ndalur. 

Pakënaqësitë e mjekëve rreth pagës, kushteve të punës dhe problemeve tjera në institucionet publike shëndetësore si duket janë shkaktarët kryesorë të ikjes së mjekëve nga këto institucione.

Së fundi Gazeta Shëndeti është informuar nga burime brenda Spitalit Rajonal të Mitrovicës se këtë spital e kanë braktisur 2 Specialistë të Mjekësisë Emergjente dhe një Kirurg.

Nga burimet brenda Spitalit Gazeta Shëndeti është informuar se mjekët të cilët e kanë braktisur Spitalin Rajonal të Mitrovicës janë: Dr.Hamz Berisha- Specialist i Mjekësisë Emergjente, Dr.Vjosa Zeka - Specialiste e Mjekësisë Emergjente dhe Dr.Alban Bislimaj - Specialist i Kirurgjisë së Përgjithshme.

Rritja e pakënaqësive të mjekëve përveç pagës, kushteve të punës ndërlidhet edhe me pezullimin e Ligjit të pagave nga ana e gjykatës kushtetuese.

Përndryshe paga e mjekut Specialist është rreth 600 euro dhe njohësit e çështjeve sociale konsiderojnë se kjo pagë nuk mjafton për mbulimin e shpenzimeve jetësore duke parë rritjen e vazhdueshme të çmimeve të produkteve ushqimore dhe shërbimeve tjera jetësore./Gazeta Shëndeti

Lexo edhe:2019: Katër mjekë të njohur e lanë QKUK-në për shkak të problemeve menaxheriale
 
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Shoqëruesi i pacientit: Doktor e kam një rast urgjent - nuk po ka apetit!

Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë

Ja sa është paga e mjekëve në Suedi!

Vendimi i qeverisë: Dyfish bonus për mjekët që pranojnë të punojnë në rrethe

Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët

Shoqëruesi i pacientit: Doktor e kam një rast urgjent - nuk po ka apetit!

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor