Skip to main content

Eksperti zviceran: Koronavirusi, më pak i rrezikshëm se gripi “normal” sezonalKoronavirusi është më pak i rrezikshëm edhe se gripi sezonal. “Nuk duhet harruar se çdo vit në Zvicër vdesin disa qindra njerëz nga gripi “normal” sezonal. Deri më tani, 56 njerëz kanë vdekur nga virusi i koronës në të gjithë botën
Ndërkohë që pas lajmeve më të reja në mesin e popullatës në Zvicër ka filluar të përhapet njëfarë paniku nga koronavirusi, Beda M. Stadler, biolog i njohur, profesor emeritus dhe ish drejtor i Institutit të Imunologjisë në Universitetin e Bernës, e shikon gjithë këtë në mënyrë fare të shtendosur.
Stadler, duke folur për 20minuten.ch thotë se koronavirusi është më pak i rrezikshëm edhe se gripi sezonal. “Nuk duhet harruar se çdo vit në Zvicër vdesin disa qindra njerëz nga gripi “normal” sezonal. Deri më tani, 56 njerëz kanë vdekur nga virusi i koronës në të gjithë botën. Nëse do të ishte një virus me të vërtetë i rrezikshëm, numri i rasteve do të dyfishohej çdo ditë, transmeton abinfo.ch. Padyshim që nuk është një virus vrasës i ngjashëm me ata të skenave të filmave (netflix)”.
Ndërkaq lidhur me rrezikun e shtuar eventual dhe masat që duhet marrë ai thotë: “Nëse silleni normalisht higjenikisht – domethënë duke u kollitur “mbrapa bërrylave”, duke larë duart mjaftueshëm ndërsa personeli infermier duke vendosur një maskë të thjeshtë goje, nuk ka ndonjë rrezik të madh.
Ai thotë gjithashtu se nuk ka nevojë as për kontrollim në mënyrë sistematike të pasagjerëve në aeroporte dhe të personelit në fluturake, përcjell albinfo.ch. “Sidoqoftë, personeli, duhet të kujdeset për pasagjerët që bien në sy me kokë të skuqur dhe me kollë rëndë. Ata duhet parë nga afër”.
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Shuhet Prof. Dr. Safet Beqiri

Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane

Ja cili mjek e quan hero zv.kryeministrin e LDK-së

Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Dr. Safet Beqiri - 1955-2020 - Biografia

Vakitë në QKUK

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit