Skip to main content
Protected by Copyscape

Gjermania miraton ligjin për imigrim të punëtorëve, interesohen kosovarëtGjermania miraton ligjin për punësim, infermieria, ndërtimtaria e sektori i IT-së më të kërkuarit.

Parlamenti gjerman ka miratuar ligjin rreth imigrimit të fuqisë punëtorë të kualifikuar.

Ky ligj do të hyjë në fuqi në muajin mars.

E miratimi i tij ka zgjuar shpresën edhe për kosovarët të cilët e shohin mundësi punësimi Gjermaninë.

Bedri Xhafa, udhëheqës i përgjithshëm i Agjencionit të Përkrahjes së Punësimit në Kosovë e shpjegon përmbajtjen e këtij ligji.

Xhafa më tutje ka treguar kërkesat që tregu gjerman ka aktualisht.

Sipas përvojës që ai ka në agjenci, çdo vit rreth njëqind kosovar shkojnë në Gjermani.

E vullneti për të shkuar drejt rrugëve të Gjermanisë nuk mungon tek të rinjtë në Kosovë.

Por ka edhe te tjerë që shohin shpresa tek qeveria e re që do vjen në krye të vendit.

Kosova që nga muaji korrik është pa qeveri, në krye të saj aktualisht është kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, teksa negociatat për një marrëveshje për bashkëqeverisje mes Lëvizjes Vetëvendosje e LDK-së janë ndërprerë përkohësisht.

(Kosova Sot Online)
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Shoqëruesi i pacientit: Doktor e kam një rast urgjent - nuk po ka apetit!

Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë

Ja sa është paga e mjekëve në Suedi!

Vendimi i qeverisë: Dyfish bonus për mjekët që pranojnë të punojnë në rrethe

Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Në QKMF-në e Gjakovës mund të shihni gjithçka madje edhe gjoks të ekspozuar

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë

Dalin pagat e dhjetorit, tronditen mësuesit, mjekët e policët

Shoqëruesi i pacientit: Doktor e kam një rast urgjent - nuk po ka apetit!

Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit

Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e infarktit trunor