Skip to main content

Ja çka shkruan Dr.Armend Rexhepi për kryetarin e Komunës së Vitisë z.Sokol HalitiShkruan: Dr. Armend Rexhepi

Duke parë shkrimet e ditëve të fundit në lidhje me shfaqjen e kryetarit të komunës tonë (të Vitisë) Z. Sokol Haliti, duke i dhuruar qytetarëve produkte ushqimore... Nuk munda të qëndroj pa u përzier pak edhe unë!

Nuk jam avokat, besa nuk di t'a bëjë avokatin, por e kam parim që të flas drejt, dhe pa devijuar as një grimë nga realiteti!

Pasi që disa herë jam munduar me kapacitetin tim dhe ndihmën e miqëve të mi, që sado pak të iu ndihmoj vëllezërve e motrave tona, edhe në komunen tonë, por edhe ne tjera komuna e sidomos në Veri të Kosovës (Komuna e Leposaviqit, fshatrat shqiptare).

Në kohën që isha aktivizuar unë disa rrugë në veri ishin akoma të bllokuara nga barrikadat serbe, depërtimi ishte pak i vështirë, pasi që ishte hera e parë e imja që shkoja në atë pjesë! Produktin që do të dërgoja për vëllëzërit shqiptarë në veri, ishte mish! Afro 45 deshë ishin therrur enkas per ata vëllezër! Transporti ishte problem! Dita ishte e shtune, moti ishte  relativisht i nxehtë, ishte dita e dytë e Bajramit. Pasi që nuk kisha për momentin mjete për pagesë të transportit Viti - Leposaviq, vendosa t'a kërkoj numrin e telefonit të kryetarit Z. Sokol Halitit nga nje shok, e thirra në telefon dhe po sa cingërroj 2 herë e rroki telefonin! Them të drejtën u qudita, një kryetar komune, në festë aq shpejt u përgjigj! Kërkova që të më ndihmoj, për pagesën e transportit për ndihmat që po dërgoj në Veri! Z. Haliti, po sa dëgjoi kërkesën time me njëherë mu përgjigj me PO! Të hënën i mbledhi drejtorët dhe menjë herë ua dhuroj, sepse kontributet e taksapaguesve duhët të argumentohën mirë se ku dhe për çka jepën! Besoni tepër më erdh mirë nga kjo përgjegjësi dhe vigjilencë e kryetarit. Pasi i tregova që artikulli është mish dhe s'ka kohë të pres, por duhët sot të transportohët, kryetari më tha kështu, citoj " Atëherë s'paska nevojë që të pritni deri te henen, ejani tek unë e jau jap mjetet e mija dhe paguene e dergone". Ishte nje gjest që me të vërtetë është për lakmi dhe tregon gatishmërinë e Z. Halitit që të kontribuoi jo vetëm për qytetarët e komunës së vet, por edhe për vëllezërit nga Veriu. Pasi që bisedova me Kryetarin ( ne ate moment isha ne qytet afer stacionit te policise) u takova me një hoxhë, dhe më pyeti se ç'po bëjë, pasi që i tregova, ai u ngut që të fitoj më shpejt shpërblim nga Zoti dhe me njëherë e hiqi transportin, nuk shkova te kryetari t'i marr paratë për transport edhe pse kryetari më priste.

Këtë shkrim e bëra vetëm të tregoj që Sokol Haliti, në çdo kohë dhe jo vetëm për reklamë, por me gjithë fuqinë mundohet të iu ndihmoi qytetarëve pa dallim!
 (Është hera e parë që e bëjë publike këtë kërkesë, dhe këtë bisedë mes meje dhe Kryetarit Haliti, edhe pse isha vetëm student, edhe pse isha i panjoftur për të, gatishmëria e tij ishte tepër e madhe për ndihmë).
loading...

Lexo edhe:

Postimet e fundit

Postime e popullarizuara gjatë një jave

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Tri vjet pa specializime në shëndetësi

Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani

Analisti serb: Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si kompjuteri

Dr.Ibrahim Maliqi: Qeveria Kurti duhet të ketë kujdes, në të kundërtën shpresa vdes bashkë me të

A do të shkarkohet edhe Bordi Drejtues i SHSKUK-së?

Ja sa do ta ketë Kurti pagën nëse Kushtetuesja e lejon hyrjen në fuqi të Ligjit të pagave

7 mjekë specialistë fillojnë punën në Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë

Postime e popullarizuara gjatë një muaji

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët

“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj

Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shihte kurrë

Dr.Arbër Kutllovci reagon për sulmin ndaj mjekut specializant Dr.Endrit Shala

Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat

Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital

Epike: 123 kontrolla mjekësore nga vetëm një doktor dhe dy infermierë brenda një orari të zakonshëm

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Drejtori i QKMF-së së Lipjanit, e tregon të vërtetën e videos, ku një e moshuar priste për ndihmë mjekësore

Postime e popullarizuara që nga fillimi

6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë

Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë

Gabimi i mjekut të përgjithshëm dhe familjar rreth kolikës abdominale dhe kolikës renale

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut

Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin

Pagat vjetore të Presidentit, Kryeministrit, Kirurgut, Gjyqtarëve dhe Prokurorëve në vendet e ndryshme të botës

Djali i dëshmorit ia publikon certifikatën e lindjes: Fatmire Kollçaku është e bija e një serbe

Ja deklarata bombastike e Profesorit Afrim Blyta

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit